Læs denne mail i Deres browser
VidenDanmark

Nyhedsbrev

2016 oktober #1

Skab gode samtaler med de rette værktøjer

http://www.videndanmark.dk/Lists/Fotos/Illustrationer/Dialog-illustration.jpg

16. november 2016

Få gang i samtalerne – de meningsfulde, vel at mærke! – og praktiske værktøjer til at skabe rammerne for meningsfuld dialog. Mød ophavsmanden bag knowledge caféerne og oplev selv, hvordan knowledge caféer og samtalesaloner kan hjælpe det meningsfulde indhold stærkt på vej. Er du forresten klar over, hvordan din smartphone også kan bruges?

Leder

Interessante emner bliver ofte skjult bag høflighedssnak – og somme tider decideret udenomssnak – selvom de fleste af os helst vil opnå samtaler med reelt indhold.

​   På seminar om skab gode samtaler med de rette værktøjer, ​får du håndgribelige værktøjer, der kan hjælpe med at skabe rammer, til at styre samtaler og komme til det væsentlige – også blandt kolleger, der måske ikke rigtig har talt sammen før.

Deltag onsdag den 16. november fra 9-16 og nyd en dag med øvelser og praktiske værktøjer, du kan tage med hjem og bruge​. David Gurteen (UK), Abelone Glahn og Michael Højlund Larsen giver indlæg. Alle kan deltage, inviter gerne en kollega, der vil have glæde af dagen.

Videoreferat fra årets kick-off ​er tilgængelig på YouTube og kan anbefales hvis du vil se, hvad seminarer kan byde på og eller vil gense højdepunkterne fra dagen.

Med venlig hilsen,
Inger Toft
Thiersen

 

Office 365 - øget behov for "Which tool when" analyser og governance

BLOG. Der bliver løbende lanceret nye office 365 services eller de eksisterende bliver udvidet med nye funktioner. Hvordan sikrer vi at brugerne anvender de rette værktøjer til deres forskellige arbejdsopgaver? Efter en uges Microsoft Ignite Conference, er der ikke grund til at tro at behovet for at analysere og matche brugernes behov med Office 365 services er blevet mindre - snarere tværtimod.   ​..læs mere og kommenter
 

Risikobaseret Records Management

Netværksgruppe tordag 3. november 2016 kl. 9-12.
Emnet for næste møde er ”Risikobaseret records management”. Records management er omkostningstungt og det er derfor nødvendigt at prioritere ressourcer og indsatsområder. Netværksmøde om Records Management med ekspertoplæg, case og erfaringsudveksling.   ...læs mere og tilmeld dig
 

Office 365 - Metode til valg af værktøjer

Netværkgruppe torsdag 10. november 2016 kl. 14-17. Netværksgruppemøde om Office 365 Den digitale arbejdsplads om metode til valg af Office 365 værktøjer til forskellige arbejdsopgaver. Mapning, sammenligning og rating af værktøjer kan ske i forskellige formater fra simple lister i word til mere avancerede modeller i Excel, men er en god øvelse, der bør gentages løbende i samarbejde med udvalgte brugere. ...læs mere og tilmeld dig
 

Skab gode samtaler med de rette værktøjer

Seminar onsdag den 16. november 2016 kl. 9-16.
Hvordan sikrer vi at mennesker, der ikke kender hinanden, åbner op og kommer hurtigt i gang med at tale om det væsentlige? Få konkrete værktøjer til at føre værdifulde samtaler i hus.
Vi håber at se dig. Du er måske interesseret i videndeling, fx redaktør på intranet, ansvarlig for en onlinegruppe eller for fysiske erfagrupper - eller leder for et team, hvor videndeling vil få arbejdet til at glide lettere.   ...læs mere og tilmeld dig
 
Ledige stillinger 
Kalender
Ledige stillinger
Ledige stillinger
LinkedInIcon.PNG
LinkedIn gruppe

Video fra Kick-Off 2016

FAGLIG NYHED. Se højdepunkterne fra årets Kick-Off - det var nogle spændende samtaler om opsigtsvækkende insigter, vi fik!
Har du styr på, hvordan dine personlige data bliver brugt online? Eller ka​​​n du forestille dig, at dit job bliver erstattet af en robot i nær fremtid? Dette års kick-off bød på diskussioner om, hvordan digitaliseringen påvirker os.  ...læs mere
 

ESDH-koordinator

STILLINGSOPSLAG. Du får en bred kontaktflade både internt i organisationen og eksternt til samarbejdspartnere, og opgaven løses i et tæt samarbejde med kollegerne i Digital Forvaltning-teamet, it-afdelingen og de ESDH-ansvarlige i afdelingerne. ...læs mere
 

McKinsey's videnarbejdere og videncentre

FAGLIG NYHED. ​Organisationer kan vælge 2 tilgange til Knowledge Management-arbejdet; de kan centralisere arbejdet eller decentralisere det via netværk. McKinsey har valgt... ...læs mere
 
VidenDanmark • Skolebakken 3 • 2820 Gentofte • +45 24 42 69 77 • videndanmark@videndanmark.dk
Du modtager dette nyhedsbrev fordi du er tilmeldt via videndanmark.dk • afmeld nyhedsbrev