Loading...
Obvodní soud pro Prahu 8 uznal vinným psychiatra Jana Cimického obžalovaného ze znásilnění a vydírání. Soud ho uznal vinným ve všech bodech obžaloby a odsoudil ho na 5 let vězení a udělil mu zákaz činnosti. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně i lékař se mohou odvolat k Městskému soudu v Praze. Šestasedmdesátiletý psychiatr se na páteční jednání nedostavil. Zúčastnil se pouze hlavního líčení, kde odmítl, že by se dopustil jakýchkoli trestných činů. Státní zástupkyně Martina Adámková pro něj v závěrečné řeči navrhla právě pětileté vězení, jeho obhájce Miroslav Kučerka naopak požadoval zproštění obžaloby.
Jednání provázel velký zájem médií, kvůli množství novinářů a kameramanů soudce vyhlášení rozsudku na poslední chvíli přesunul do větší jednací síně. Téměř čtyř desítek skutků, které popisuje obžaloba, se Cimický podle Adámkové dopustil mezi lety 1979 a 2019. Žalobkyně tvrdí, že ženy, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, lékař osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou i studentky, které byly v bohnické léčebně na praxi, některým dívkám bylo v době skutku méně než 18 let.
Evropská komise předběžně schválila Česku další výplatu peněz z mimořádného plánu obnovy. Česko by mělo dostat 1,9 miliardy eur (v přepočtu 48 miliard korun) zejména za projekty spojené s rozvojem obnovitelných energií a železniční infrastruktury. Podle zdroje z komise by Česko mělo peníze obdržet do konce roku. Předběžné schválení výplaty peněz je spojeno s přijetím 17 reforem a uskutečnění 28 investičních projektů. Mezi ně patří milníky v rámci využívání obnovitelných zdrojů energie, nové koncepce nákladní dopravy nebo modernizace železničních tratí.
Podle zdroje z EK Česko získalo peníze například za rozvoj zateplování veřejných budov i rodinných a bytových domů či za schválení pravidel pro sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů. Další peníze jsou spojené s projekty na elektrifikaci železnice. EK loni Česku schválila vyplacení 928 milionů eur, v první polovině letošního roku dalších 702 milionů eur. Podle zdroje ČTK z ministerstva průmyslu a obchodu se země chystá požádat o čtvrtou výplatu peněz v první polovině příštího roku. Národní plán obnovy vznikl v EU ke zmírnění dopadů epidemie covidu-19 a znovunastartování ekonomiky s využitím evropských peněz z Nástroje pro oživení a odolnost EU v letech 2021 až 2027. Primárním cílem českého plánu obnovy je zvýšení ekonomické prosperity a zkvalitnění života.
Strana SOCDEM (dříve ČSSD) by měla za právní zastupování související s jejím sídlem v Lidovém domě zaplatit potomkům právníka Zdeňka Altnera 18,5 milionu korun a ohromnou smluvní pokutu. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Altnerovi dědici navíc pokutu vyčíslili na 432,8 milionu korun, společně s úroky a náklady na řízení se podle nich celková částka vyšplhá až na půl miliardy. Nový rozsudek v dlouhotrvajícím sporu není pravomocný, politické uskupení nároky odmítá a podle jejího právníka se odvolá. Spor se táhne už přes 24 let.
„Celou věc lze vyřešit odkazem na starou římskou zásadu pacta sunt servanda – smlouvy se mají dodržovat. Bez dodržování této zásady by nemohl fungovat obchod,“ uvedla soudkyně Dagmar Stamidisová. Podotkla, že Altner ve při o Lidový dům dosáhl plného úspěchu, což potvrdil i Ústavní soud. Právník SOCDEM Jakub Matějček řekl, že strana všechny závazky vůči Altnerovi dávno vypořádala a že jednání jeho potomků má charakter zneužití práva. Naznačil také, že verdikt může být politicky motivovaný, s čímž žalobci nesouhlasí.
Slovanská epopej Alfonse Muchy zřejmě zůstane na zámku v Moravském Krumlově déle než bylo v plánu. Praha tam cyklus 20 velkoformátových pláten půjčila do roku 2026, náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09) ale uvedl, že navrhne prodloužení výpůjčky alespoň na dalších pět let. Důvodem jsou podle něj spory o to, kde budou obrazy v Praze trvale umístěny. Minulé vedení Prahy se přiklánělo k tomu, aby byla epopej umístěna v podzemní galerii paláce Savarin v ulici Na Příkopě, jehož rekonstrukce byla dokončena letos v září. V paláci vznikne Mucha muzeum, na kterém se developerská firma Crestyl domluvila s příbuzným malíře Johnem Muchou, který s Prahou dlouhodobě vedl spory o umístění série obrazů. O situaci informoval deník Právo.
Po zveřejnění plánů na umístění epopeje v Savarinu sice John Mucha stáhl svou žalobu, Prahu ale zažalovala druhá dědička, vnučka Jarmila Mucha Plocková, která s vystavením v Savarinu nesouhlasí. Ani navržené řešení tak podle Pospíšila k ukončení sporů nevedlo. Podle náměstka by navíc město z obrazů v soukromé galerii podle uzavřených dohod dostatečně neprofitovalo a změnu podmínek se zatím nepodařilo dohodnout. Umělcova podmínka při darování obrazů Praze byla, aby město vytvořilo pro dílo trvalý a důstojný výstavní prostor. To se však doposud nepodařilo.
V chovu drůbeže Klatovského rybářství v Nalžovských Horách bylo potvrzeno nové ohnisko ptačí chřipky. Na základě rozhodnutí bude nutné utratit 18.000 kachen domácích i divokých, bažantů a orebic. Stejná firma musela kvůli ptačí chřipce nechat zlikvidovat počátkem října zhruba 27.000 kusů drůbeže v kachní farmě Myslívě, taktéž na Klatovsku.
V chovu v Nalžovských Horách je podle zástupců veterinární správy 12.000 kachen ve výkrmu, 2600 divokých kachen, 2900 orebic a 780 bažantů. Chovatel nahlásil 14. listopadu krajské veterinární správě (KVS) náhlý zvýšený úhyn zhruba 250 pekingských kachen ve výkrmu, které vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Vyšetření vzorků ve Státním veterinárním ústavu potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipku subtypu H5N1, který veterináři považují za potenciálně rizikový i pro člověka.
Evropská komise na svém pátečním jednání zhoršila výhled české ekonomiky na letošní i příští rok. Hrubý domácí produkt České republiky se podle její nové prognózy letos zvýší o jedno procento, zatímco ještě na jaře EK odhadovala letošní nárůst na 1,2 procenta. V odhadu do příštího roku je EK také skeptičtější a růst HDP snížila z dříve předpokládaných 2,8 na 2,4 procenta.
Komise rovněž předpověděla, že v roce 2026 by mělo tempo růstu HDP dosáhnout 2,7 procenta. Hlavním motorem růstu české ekonomiky by se podle EK měly stát výdaje domácností, které by měl podpořit růst reálných mezd spojený s poklesem inflace. Komise předpokládá, že v letošním roce bude inflace činit 2,7 procenta a v příštím roce klesne na 2,4 procenta. V roce 2026 by pak měla sestoupit na dvě procenta, což je cílová úroveň České národní banky (ČNB).
Český ministr zahraničí Jan Lipavský se v Londýně sešel se svým britským protějškem Davidem Lammym. Hovořili spolu mimo jiné i o tom, jak mohou obě země prohlubovat práci na bezpečnější Evropě a zadržování ruského vlivu. Lipavský pak po schůzce vyjádřil přání, aby se Británie dokázala co nejvíce přiblížit Evropské unii, kterou v roce 2020 opustila. Za výrazný milník vzájemných vztahů označil nedávný podpis strategické spolupráce mezi polostátní energetickou společností ČEZ a firmou Rolls-Royce SMR na vývoji modulárních reaktorů.
"To je opravdu významná událost, kdy Česko nebude odebírat nějakou technologii, ale Česko se bude kapitálově a také z hlediska vývoje a výroby podílet na malých modulárních reaktorech," řekl šéf české diplomacie. Lipavský je pátým ministrem zahraničí země EU, kterého Lammy v Londýně oficiálně přijal po červencovém nástupu do úřadu.
Bankovní rada České národní banky (ČNB) považuje za riziko pro další vývoj inflace i slabší kurz koruny. Viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová považuje oslabení měny za dostatečný důvod k zastavení snižování úrokových sazeb, pro ponechání základní úrokové sazby na 4,25 procentech na jednání i hlasovala. Většina bankovní rady se ale minulý týden přiklonila k poklesu sazby o čtvrt procentního bodu na čtyři procenta.
Člen bankovní rady Jan Kubíček na jednání upozornil, že kurz koruny ke konci příštího roku je podle aktuálních odhadů ČNB o šest procent slabší, než předpokládala loňská podzimní predikce. Viceguvernér ČNB Jan Frait podle záznamu uvedl, že bez posilování kurzu koruny bude při současném napětí na trhu práce velmi obtížné dosáhnout dvouprocentního inflačního cíle ČNB. Guvernér ČNB Aleš Michl i Zamrazilová se na jednání vyslovovali pro opatrný přístup k dalšímu snižování sazeb, situace v ekonomice podle nich vyžaduje zachování přísné měnové politiky. Frait v té souvislosti poznamenal, že dlouhodobé přestřelování dvouprocentního cíle ČNB by mohlo vést ke zvýšení inflačních očekávání v ekonomice.
Až pět miliard ze státního rozpočtu by chtělo získat ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na dotace, které by měly pomoci s obnovou domů po zářijových povodních. Peníze budou určeny pro lidi i firmy na opravu či koupi budov. Dotace by měly být k dispozici z programu Živel 3. Již dříve spustil stát pro obce a kraje Živel 2 a 4, Živel 1 se chystá. Všechny tyto programy budou pak skupinově zastřešeny plánovaným Programem obnovy a rozvoje regionů, který bude dohromady obsahovat zhruba deset miliard korun.
Pro samotný Živel 3 bude MMR požadovat tři až pět miliard. Podle současných odhadů škod očekává, že o dotaci si zažádá až 3000 lidí. Program by měl lidem pomoci uhradit náklady na opravy ze 70, výjimečně až 100 procent. Již spuštěný Živel 4 pak nabízí obcím a krajům celkem jednu miliardu korun na zajištění nouzového bydlení nebo náhradních školních prostor.
Kvalita ovzduší i vody se v Česku v minulém roce dále zlepšovala, ubylo ale orné půdy nebo ptáků. Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2023, jejíž výsledky zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Krajina v zemi čelí četným rizikům spojeným se změnou klimatu, to podle úřadu dokazují i čím dál častější extrémní projevy počasí, například povodně. Odklon od fosilních zdrojů a přechod k obnovitelné energii je podle zprávy brzděn kolísáním cen a dostupností energie, navíc doprava je nadále závislá především na fosilních palivech. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) uvedl, že ačkoliv se stav životního prostředí zlepšil oproti předchozím dekádám, je potřeba si uvědomit že rok 2023 byl tím nejteplejším v historii pozorování a že hrozby ze strany změny klimatu jsou reálné.
V posledních letech se podle zprávy zlepšuje i kvalita ovzduší. Oblastí s překročenými limity škodlivin je i díky mírným zimám méně. Česko tak směřuje ke splnění emisních závazků do roku 2030, s výjimkou emisí amoniaku. Od roku 2000 se také zlepšila kvalita povrchových vod díky výstavbě čistíren odpadních vod a dalším opatřením, uvádí zpráva. Přestože ale úroveň znečištění již neroste, pokrok stagnuje. V zemědělských oblastech podle zprávy ale ubývají ptáci, kteří jsou hlavním ukazatelem biologické rozmanitosti. Zemědělská půda, ohrožená degradací kvůli jednotvárnému hospodaření, stále ustupuje ve prospěch zastavěných ploch.
V sobotu bude většinou zataženo s nízkou oblačností, místy se mohou objevit i mlhy. Na horách a během dne místy i v nižších polohách bude i skoro jasno. Nejnižší noční teploty spadnou ke 2 až -2 °C. Přes den pak bude teplota kolísat mezi 3 až 7 °C, při zmenšené oblačnosti až k 9 °C. Vítr bude slabý proměnlivý, postupně jihozápadní až jižní o rychlosti 1 až 4 m/s.
Přes tisíc údajů a 1821 fotografií. Najdete je v osmé České knize rekordů. Její křest proběhl netradičně. Teprve 16letý silák Matthias Richter zvedl v zubech metrákového člověka!
Dílo českého malíře Jakuba Schikanedera vyzařuje melancholii a krásu pražských uliček a temných zákoutí. Atmosférický svět jeho mistrovských děl i po sto letech fascinuje svou hloubkou a náladovostí.
Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.
© 2024, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.
https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram
Loading...
Loading...