View this email in your browser
Nyhedsbrev 26. juni 2020
Kære læser 

Her endnu et nyhedsbrev fra CISU.

I dette nyhedsbrev er der en tyk streg under nyhed. Vi kan for eksempel præsentere den kommende administrative leder (han hedder Andreas) og et kommende online-univers (det hedder Vores CISU).

Derudover er der et nyt klimaværktøj og dårligt nyt til mange ansøgere af COVID19-midler.

God læselyst.

Kim Jensen
Nyheder fra CISU 

​CISU indfører nyt online-univers

Efter længere tids arbejde er CISU til august klar til at indføre et nyt system ’Vores CISU’ til at håndtere ansøgninger til CISUs puljer, sagsbehandling af bevillinger og tilmeldinger til kurser og rådgivninger.

- Vi har være rigtig glade for vores specialbyggede databasesystem, som vi første gang brugte i 2002, men vi må også erkende, at tiden har indhentet det, fortæller Helene Holbeck Kannegaard.

Hun har ledet processen om at få et nyt system, og hun glæder sig til at få det op at køre.

- Brugere udefra kommer nok ikke til at mærke nær så meget til det, som vi gør, men man vil nok opleve, at det bliver lidt mere enkelt at sende ansøgninger til puljerne og opdatere sin organisationsoplysninger. Som noget helt nyt vil man også skulle indsende for eksempel statusrapporter og ændringsanmodninger via systemet.

Læs mere her.

DERF COVID19: 28 ansøgninger fik støtte

CISU har efter et par ugers intens arbejde bevilget COVID19-midler til 28 ansøgninger. De 28 indsatser vil blive implementeret af 19 forskellige danske organisationer sammen med deres 26 lokale partnerorganisationer i 15 forskellige lande.

Det var derfor langt fra alle ansøgninger, der fik støtte, idet der var 78 ansøgninger til over tre gange de 25 millioner kroner, der var i puljen.

Det blev desværre også til 10 afslag på ansøgninger, som blev vurderet til ikke at leve op til DERF-COVID19-kriterierne for at kunne få en bevilling.

CISU vil i løbet af efteråret arbejde på, hvad man nu kan gøre, og har sendt et brev til alle ansøgere. 

Det kan man læse her.

CISU henter ny leder i Tanzania

CISU har ansat den 40-årige Andreas Møller Andersen som administrativ leder. Han tiltræder 3. august, hvor han vender hjem til Danmark efter en periode som director of operations på TCDC i Arusha, Tanzania.

CISUs forperson Katrine Skamris glæder sig over, at ansættelsen er faldet på plads, og at valget faldt på Andreas.

- Han passer rigtig godt ind i organisationen. Han kender fra sit eget frivillige engagement i Danmark samt sine mange år i felten vores medlemsorganisationers arbejdsvilkår. Derudover har han stort kendskab til det humanitære område, siger hun.

Andreas Møller Andersen har mere end 10 års udlandserfaring og har de sidste seks et halvt år arbejdet i Afghanistan, Sudan, Grækenland og altså Tanzania, og fra august hedder postnummeret for ham og hustruen Mitra Amira formentlig 8000 Aarhus C ligesom CISUs sekretariat. Det glæder han sig til.

- Jeg glæder mig især til mødet med CISUs medlemsorganisationer og alle de dedikerede ildsjæle, der gennem personligt engagement kæmper for at fremme en retfærdig og bæredygtig verden, siger han.

Læs resten af nyheden her.

Husk at tænke klima ind i den næste udviklingsindsats

CISU har netop færdiggjort et Climate Integration Tool i samarbejde med Nordeco og konsulent Martin Enghoff. Værktøjet er tiltænkt organisationer, der ikke allerede arbejder med klimaaspekter, men som gerne vil i gang med dette. Og det er der mange gode grunde til.

Der er naturlige indgange, og vi har designet det, så det er nemt at følge de verdensmål, man allerede arbejder med, og derfra finde krydsfelter med klima. Der er konkrete forslag til spørgsmål, man kan stille i analysefasen, og ikke mindst en række konkrete forslag til aktiviteter.

Der er udgivet seks små hæfter, der tager udgangspunkt i et eller flere verdensmål. Her på siden finder man også et samlende dokument med yderligere baggrund og lidt mere nørdede detaljer om, hvordan man bedst kan inddrage klima fremover.

Værktøjerne er på engelsk og tager udgangspunkt i arbejdet med:

Medlemsorganisationer opfordres til at booke en rådgivning til en snak om det fremtidige arbejde med klima. Vi kommer også til at lave nogle arrangementer til efteråret, der fokuserer på dette.

Husk at søge de løbende frister inden på onsdag
 

Da det online ansøgningsmodul er lukket fra onsdag den 1. juli, skal man indsende ansøgninger til puljer med løbende frist inden da, hvis de skal behandles inden august. 

Man kan heller ikke tilmelde sig kurser i perioden.
 
Kommende arrangementer hos CISU

Se hele CISUs kursusoversigt her
Facebook
Instagram
Twitter
Website
Email

Copyright © 2019 CISU - Civilsamfund i Udvikling, All rights reserved. 
 

Nyhedsbrevet sendes til kontaktpersoner i CISUs medlemsforeninger og til modtagere, der har tilmeldt sig her.

Bemærk: Denne mail kan ikke besvares.

Har du kommentarer til nyhedsbrevet, kan du sende en mail til kommunikationsansvarlig Kim Jensen på kj@cisu.dk eller kommunikationsmedarbejder Camilla Bøgelund på cb@cisu.dk.


Our mailing address is: 
CISU - Civilsamfund i Udvikling
Klosterport 4, 8000 Aarhus C

Ønsker du ikke at modtage disse mails? Tryk her: unsubscribe from this list.