Beste lezer, De feestdagen staan voor de deur. Meestal met ook tijd voor ontspanning zo aan het einde van het jaar. Maar we beseffen dat voor veel van onze lezers deze dagen niet zo feestelijk aanvoelen en niet minder rustig zijn door de vele coronabesmettingen. Veel van jullie zullen een onnoemelijke druk voelen om dagelijks – soms indirect - de beste zorg te leveren. We hebben er ongelofelijk veel respect voor hoe jullie de schouders eronder blijven zetten. In deze nieuwsbrief gaat het over voeding en leefstijl in de coronanazorg. En over nieuwe publicaties naar de rol van het voedingspatroon bij mensen die hartpatiënt zijn. Daarnaast in deze nieuwsbrief aandacht voor overgewicht, bijvoorbeeld hoe dat steeds meer een plek krijgt in geneeskunde en verpleegkunde opleidingen. Laat je verder informeren over diverse projecten, wetenschappelijke publicaties en nieuwsberichten in andere media. Veel leesplezier, fijne kerst en alvast goede wensen voor het nieuwe jaar, Team Alliantie Voeding in de Zorg
Onderzoek naar COVID-herstelzorg
In een evaluatie-onderzoek van COVID-herstelzorg werken verschillende disciplines samen om meer inzicht te krijgen in welke zorg en combinatie daarvan het beste helpt. Promovendus Anne Slotegraaf van Wageningen University & Research wil in dit onderzoek ook de rol van de diëtist meer op de kaart zetten.
Nieuw netwerk voor facilitair diëtist
Diëtisten die werkzaam zijn in de facilitaire dienst van zorginstellingen kunnen meer betrokken worden in beleidsontwikkeling van een gezond voedingsaanbod. Het helpt daarbij als de diëtist verenigd is in een netwerk om kennis en ervaring uit te wisselen. Goede Zorg Proef Je nam deze behoefte serieus en zette met de Nederlandse Vereniging van Diëtisten het netwerk ‘Facilitair Diëtisten voor Goede Voeding in de Zorg (GVZ)’ op.
Ziekenhuis Gelderse Vallei startte in een vroeg stadium van de coronapandemie de interdisciplinaire CoFiT-poli op om ex-coronapatiënten te begeleiden bij hun herstel. Meteen stroomden de aanmeldingen binnen. Daarnaast wordt in de CoFiT-studie deze zorg meteen geëvalueerd. ‘We weten nog heel veel niet.’
Leeruitkomsten bieden richtlijn voor zorgopleidingen
Hoe implementeer je als zorgopleiding overgewicht en leefstijl in het onderwijs? Meer dan 75 deelnemers aan ons webinar kregen handvatten om aan daarmee aan de slag te gaan. Ook werden de recent ontwikkelde leeruitkomsten gedeeld.
Nieuwe inzichten over voeding bij hartpatiënten Er is nog weinig onderzoek gedaan naar de invloed van voeding als mensen al hartpatiënt zijn. Onderzoek van promovendus Esther Cruijsen is al verhelderend: ‘Een goed voedingspatroon speelt zeker een rol bij het voorkomen van terugkerende ziekte bij hartpatiënten.’
Ontwikkeling jonge kinderen na maagverkleining moeder
Welke effecten heeft een maagverkleining op de voedingstoestand tijdens een zwangerschap en wat weten we over de ontwikkeling van het kind? Daarover is nog veel onbekend. Tijdens onze netwerkbijeenkomst ‘Kinderen en obesitas’ wisselden artsen, onderzoekers en diëtisten kennis en ervaring uit rondom onderzoek en zochten ze naar samenwerking.
Alliantie Voeding in de Zorg maakt wetenschappelijk inzichten over voeding en bewegen persoonlijk toepasbaar in de zorg. We brengen wetenschap, zorgpraktijk, overheden en bedrijven samen. Zo dragen we bij aan gezondheid.