Loading...
Český ministr zahraničí Jan Lipavský věří, že Slovensko stáhne svou blokaci nejnovějšího balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Pozitivně hodnotí i nedávná prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně tvrdého přístupu k Moskvě. Lipavský to uvedl na úvod dnešního jednání unijních ministrů zahraničí v Bruselu.
Trump v pondělí pohrozil Rusku a jeho obchodním partnerům uvalením až stoprocentních cel a dalších sankcí, pokud nebude do 50 dní uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou. Oznámil také, že Spojené státy prodají své nejmodernější zbraně zemím aliance, které zbraněmi podporují Ukrajinu.
"V rétorické rovině je to posun velmi pozitivním směrem," prohlásil Lipavský. Vítá rovněž návrh vlivného republikánského senátora Lindseyho Grahama, který připravuje tvrdé americké sankce vůči Moskvě. "Na druhou stranu, dokud ty zbraně nebudou na Ukrajině a nebudou chránit Ukrajinu a Evropu a dokud nebudou americké sankce přijaty, tak je to stále jen v rovině určité diskuse," dodal český ministr.
- Český premiér Petr Fiala odmítl návrh svého slovenského protějšku Roberta Fica obnovit společná jednání české a slovenské vlády. Podle šéfa českého kabinetu stačí stávající spolupráce na ministerské úrovni. Fiala rovněž odmítl, že by jakkoliv zasahoval do vnitřních věcí Slovenska svým dopisem, v němž slovenského premiéra vazval, aby přestal blokovat 18. balíček protiruských sankcí Evropské unie.
V současnou chvíli není mezi členskými státy EU ani kvalifikovaná většina pro přijetí kroků, které by poškodily evropsko-izraelské vztahy, uvedl dnes v Bruselu český ministr zahraničí Jan Lipavský. Ministři zahraničí sedmadvacítky mají dnes debatovat o dalším postupu proti Izraeli poté, co přezkum naznačil, že jeho postup v Pásmu Gazy mohl porušit podmínky asociační dohody s evropským blokem. Pro přijetí určitých kroků vůči Tel Avivu je ale potřeba jednomyslnost, další vyžadují kvalifikovanou většinu mezi státy.
Český ministr ocenil práci šéfky unijní diplomacie ohledně Blízkého východu, zejména pokud jde o navýšení dodávek humanitární pomoci do Pásma Gazy. Vztahy je podle něj potřeba rozvíjet konstruktivně a hovořit s Izraelem o všech otázkách, například právě o humanitární pomoci pro Pásmo Gazy.
Šéfka unijní diplomacie oznámila na konci května, že Evropská unie kvůli katastrofální situaci v Pásmu Gazy přehodnotí asociační dohodu s Izraelem, zejména pokud jde o porušení jejího článku dva, který se týká lidských práv. Na červnovém jednání Kallasová představila ministrům zahraničí výsledek přezkumu, ze kterého vyplynulo, že postup Izraele v Pásmu Gazy mohl porušit podmínky asociační dohody. Česko patří ke státům, které míní, že EU asociační dohodu vypovídat nemá a právě jejím prostřednictvím se mají partnerské zemi sdělovat i nepříjemné věci. Například Irsko a Španělsko si myslí pravý opak.
Z krajů v Česku má koalice Spolu, tvořená vládními ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, větší podporu než opoziční ANO jen v Praze, vyplývá ze spojeného volebního modelu agentury STEM pro jednotlivé regiony za březen až červen. V Jihomoravském kraji má ANO před Spolu jen zhruba pětiprocentní náskok, ve Středočeském kraji šestiprocentní. V Moravskoslezském kraji naproti tomu ANO vede před Spolu o víc než 22 procentních bodů a jen o málo třetí je kandidátka SPD se třemi menšími stranami. Volební modely zveřejnila televize CNN Prima News.
Televize ukázala modely pro čtyři kraje, kde si strany rozdělí dohromady zhruba polovinu poslaneckých mandátů. V hlavním městě by koalice Spolu získala 29,2 procenta, ANO by mělo 21,4 procenta a hnutí STAN by dostalo 15,5 procenta. Poslanecké mandáty z Prahy by měli ještě Piráti s 13,6 procenta a kandidátka SPD s 6,5 procenta, vyplývá z modelu.
V Moravskoslezském kraji naproti tomu ANO jednoznačně vede s 38,3 procenta, koalice Spolu by získala 15,9 procenta a kandidátka SPD má podporu 14,8 procenta. Čtvrtí Piráti by měli 6,9 procenta a pátí Starostové 6,4 procenta. Pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny by v Moravskoslezském kraji překročilo také uskupení Stačilo!, ve kterém figurují komunisté, se ziskem 5,7 procenta. Čtvrtletní spojený model tvoří 12 jednotlivých týdenních sběrů dat. Celkem se on-line dotazování zúčastnilo víc než 7300 lidí.
Český premiér Petr Fiala na úvod návštěvy v Británii ocenil trojici žen činných v české krajanské komunitě. Mezi nimi je 95letá lady Milena Grenfellová-Bainesová, jedno z takzvaných Wintonových dětí. "Jsou to úžasné osobnosti, jedna každá dělá skvělou práci. A mám obrovskou radost, že jsem se mohl s krajany takto setkat," řekl Fiala před udělováním medailí Karla Kramáře na českém velvyslanectví v Londýně. Ocenění podle svých slov poprvé předal v zahraničí a nikoliv jako dosud v Kramářově vile v Praze.
Grenfellová-Bainesová je propagátorkou česko-britských vztahů a jednou z dětí, které zachránil Nicholas Winton. Několik týdnů před vypuknutím druhé světově války odjela v jím zorganizovaném vlaku do Británie. Někdejší předsedkyně Britsko-české a slovenské asociace BCSA, nejdůležitější krajanské organizace ve Spojeném království, se věnuje propagaci českých hudebníků a umělců a podílela se i na získávání finančních prostředků na Wintonův památník na Hlavním nádraží v Praze. Po celé Británii přednáší na školách o vlastních zkušenostech ze záchranného transportu.
Medaili Karla Kramáře obdržely také Jana Nahodilová a Zuzana Jungmanová, ředitelky českých škol v Británii. Nahodilová založila a vede českou a slovenskou školu Okénko a Asociaci českých a slovenských škol ve Spojeném království, a od roku 2023 také stojí v čele asociace BCSA. Jungmanová spoluzaložila v roce 2003 první Českou školu bez hranic, zaměřenou na výuku českého jazyka a kultury pro děti Čechů žijících v zahraničí. Po přestěhování do Londýna zde jejím přičiněním vznikla pobočka, která je dnes největší českou školou ve Spojeném království, akreditovaná českým ministerstvem školství.
Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl český premiér Petr Fiala po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce SMR podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
Britská vláda podobně jako česká vnímá jadernou energetiku jako důležitou součást přechodu k nízkouhlíkové energetice a k zajištění energetické bezpečnosti. Kromě stavby tradičních bloků podporuje vývoj malých modulárních reaktorů (SMR), které mají být levnější, rychlejší na výstavbu a vhodné pro decentralizovanou energetiku.
Významným posunem v česko-britské spolupráci byl nedávný vstup českého polostátního energetického podniku ČEZ do Rolls-Royce SMR, která se specializuje na vývoj modulárních jaderných reaktorů. Strategické partnerství počítá s přibližně pětinovým podílem společnosti ČEZ v britské firmě, přičemž oba podniky mají úzce spolupracovat na vývoji a budoucím nasazení této jaderné technologie.
Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Celkový objem hypoték tak letos zatím dosáhl 185 miliard Kč, což je 56procentní nárůst ve srovnání lednem až červnem předchozího roku. "Hypoteční sazby pokračují ve svém návratu k dlouhodobému normálu, což se odráží ve stabilní poptávce po hypotékách. I přes tento pozitivní vývoj ale nelze přehlížet fakt, že ceny nemovitostí dál rostou a bydlení zůstává pro velkou část obyvatel finančně nedostupné," upozornila ředitelka týmu Bydlení v České spořitelně Petra Skrbková.
"Červnová čísla opět potvrzují, že pokud se nestane nic dramatického, hypoteční trh nezadržitelně míří za druhým nejúspěšnějším rokem v historii. Těžko ovšem srovnávat s rokem 2021, kdy se sazby v prvním pololetí pohybovaly kolem dvou procent. Hypotéky žene nahoru zejména dynamický růst cen nemovitostí a očekávání, že úrokové sazby v dohledné době již příliš nezlevní," míní manažer hypoték Komerční banky Ondřej Šuchman.
Nepřijetí takzvané rozvodové novely občanského zákoníku s ustanovením o nepřijatelnosti fyzických trestů u dětí by byla podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové strašlivá a fatální chyba. Řekla to dnes novinářům. Reagovala tak na výzvy prezidentovi Petru Pavlovi, aby normu vetoval. Zmocněnkyně je přesvědčena o tom, že změny kodexu přispějí k ochraně dětí. Shodla se na tom dnes na debatě s experty z justice, organizací na pomoc ohroženým dětem i výzkumných institucí.
Vládní novela občanského zákoníku by měla od příštího roku zjednodušit a urychlit rozvody a úpravu péče o potomky. Stanovuje také nepřijatelnost fyzických trestů u dětí, jejich duševního strádání a ponižujícího jednání s nimi. Parlament kodex schválil, teď čeká na podpis prezidenta. Kritici tvrdí, že norma na děti nepříznivě dopadne. Vadí jim zavedení rovnocenné péče o děti, možnost obchodovat s pohledávkami na výživném či zavedení prozatímních rozhodnutí místo rychlých předběžných opatření. Podle stěžovatelů norma nezohledňuje domácí násilí. Podle expertů z justice, organizací na pomoc ohroženým dětem či z výzkumných institucí naopak ochranu dětí posílí.
Česko patří podle prozatímního dětského ombudsmana Alexandra Víta Schorma k posledním dvou zemím v Evropě, které nemají dosud uzákoněný zákaz bití dětí. Novelu označil za klíčovou. Podle Šimáčkové Laurenčíkové představuje chybějící úprava dluh, který norma srovnává.
Cizinci, kteří si hledají práci, mají podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka nárok na zdravotní pojištění hrazené státem. Křeček se zabýval konkrétní stížností, ministerstvo zdravotnictví jeho výklad přijalo. Na ombudsmana se obrátila poradna pro cizince z Plzně. Měla zkušenosti, že úřady práce přijímají cizince do evidence uchazečů o zaměstnání, ale zdravotní pojišťovny jim péči neproplácejí.
"Na základě prostudování unijních předpisů jsem zjistil, že cizinci, kteří jsou řádně evidovaní na úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, mají také nárok na veřejné zdravotní pojištění. Plátcem pojistného je v danou chvíli stát. Nemůžeme je obírat o něco, na co mají právo podle platné unijní legislativy," uvedl Křeček. Zástupci ministerstva mu odpověděli, že garantují rovnost zacházení s lidmi nejen v době, kdy jsou zaměstnaní, ale také v období, kdy jsou evidovaní na úřadu práce.
Pokud chtějí cizinci v České republice žít a pracovat, potřebují takzvanou zaměstnaneckou kartu. Jde o zvláštní druh dlouhodobého pobytu. Když o práci přijdou, stát jim poskytuje ochrannou lhůtu, ve které si mohou najít nové zaměstnání. V tomto období mají právo na podporu v nezaměstnanosti, pokud se zaregistrují na úřadu práce. Umožnila to nedávná změna výkladu ministerstva práce a sociálních věcí.
Český ministr zemědělství Marek Výborný považuje za pozitivní, že v dohodě o budoucím vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny do Evropské unie, by se měl objevit důraz na zvýšení standardů ukrajinské produkce. Právě to podle něj kritizovali i čeští zemědělci. Stanovené kvóty na dovoz z Ukrajiny jsou podle něj přísnější než byly před letošním 5. červnem, ale zároveň volnější a více podporující Ukrajinu, než tomu bylo v roce 2016, tedy ještě před začátkem ruské agrese. Ministr nicméně zároveň zkritizoval, že členské státy zatím od Evropské komise nedostaly veškeré detaily dojednané dohody, ale jen její obrysy.
Tým českých hasičů, kteří v americkém státě Texas pomáhají s pátráním po pohřešovaných lidech, první den pobytu na místě nalezl nejméně dvě oběti bleskových záplav. V dnešní tiskové zprávě to oznámil český hasičský sbor. Katastrofické záplavy si v Texasu od začátku července vyžádaly nejméně 132 mrtvých a přinejmenším 150 lidí se stále pohřešuje. Podle místních úřadů by pátrací akce mohly trvat ještě řadu měsíců, napsal web stanice CNN.
Hasiči z českého týmu USAR (Urban Search and Rescue) v pondělí začali u texaského města Center Point prozkoumávat oblast koryta řeky Guadalupe, která se 4. července vylila z břehů. Šestnáctičlenný tým, který s sebou má i záchranářské psy, se rozdělil na dvě skupiny, z nichž každá hlásila potenciální nálezy pohřešovaných osob. Potvrzeny byly nálezy dvou obětí. Další nález nemohl být potvrzen z důvodu obtížných podmínek v terénu.
"Bohužel se nelepší počasí, prší, stále tu hrozí opětovné rozvodnění toků, zároveň je velmi dusno a vlhko. Jsou to tedy opravdu náročné podmínky. A setkali jsme se například i s výskytem jedovatých hadů," popsal situaci na místě člen nasazeného hasičského týmu Jiří Studnička s tím, že čeští hasiči byli o jedovaté fauně poučeni.
Od 1. srpna bude možné v Česku stavět dřevostavby až do 22,5 metru na výšku. Tak vysoké stavby ze dřeva je dosud možné projektovat jen za určitých podmínek, jinak musí dosahovat pouze výšky 12 metrů. ČTK to sdělila ředitelka odboru standardizace České agentury pro standardizaci (ČAS) Zdeňka Slaná. Odborníci, které oslovila ČTK, změnu normy vítají. Měla by podle nich vést k větší výstavbě vícepodlažních dřevostaveb v Česku. Dřevostavby by se díky ní mohly stát zajímavější také pro investory, ke zvýšení dostupnosti bydlení jako takového ale pravděpodobně příliš nepomůže.
Výstavbu vyšších dřevostaveb umožní úprava normy o požární bezpečnosti staveb. Změnu pravidel považuje za správný krok také Josef Lebeda, odborník na nákupy nemovitostí ve společnosti Resimo. Podle něj by úprava mohla oživit výstavbu dřevostaveb, jelikož stavba vícepatrových budov pro developery představuje smysluplněji investované peníze s větší možností zisku.
Klienti s autismem a demencí v Jablonci nad Nisou testují sociálního robota španělské společnosti Inrobics Rehab vybaveného umělou inteligencí (AI). Drobný robot Robic s nimi cvičí, hraje hry, odpovídá na otázky, díky AI se umí přizpůsobit schopnostem uživatelů, dokáže také sledovat, jaké pokroky klient dělá. Hodně pomáhá, řekla dnes ČTK ředitelka Domova a Centra denních služeb v Jablonci nad Nisou Lenka Kadlecová.
Malým robotem, který připomíná hračku, jsou pracovníci centra i klienti nadšeni. "Jak je menší a drobnější, je roztomilejší a nepůsobí dominantně a nevyvolává žádnou agresi. Používáme ho k aktivizaci klientů, ke cvičení, dá se pracovat se stimulací kognitivních funkcí při poznávání barev, zvířat, on dokáže krásně předvést zvířata a klienti můžou hádat, která to jsou. Trénovat s ním mohou denní rutinu jako čištění zubů nebo hygienu. Řekla bych, že s ním se víc snaží," doplnila asistentka Renata Pulkrábková.
Cvičení s robotem dnes s nadšením předvedl dvaatřicetiletý Marek, který má mentální postižení kombinované s autismem. Ochotně poslouchal povely robota, který i předcvičoval a zároveň kontroloval, zda Marek provádí cviky správně, a hned ho i chválil.
Autor ságy o profesoru Langdonovi a jeden z nejúspěšnějších spisovatelů současnosti Dan Brown přijede představit svůj nový román do Prahy. Jeho kniha Tajemství všech tajemství, která vychází 9. září zároveň v angličtině i češtině v překladu Michaly Markové a Davida Petrů, se v české metropoli odehrává. Přesné datum, kdy se setká se svými českými fanoušky, Brown zatím neoznámil. ČTK o tom informovala za nakladatelství Argo Radka Potměšilová.
Jeden z nejprodávanějších světových autorů Brown navštívil Prahu několikrát. V roce 2021 se na svém vystoupení v pražském Obecním domě představil jako knižní autor, skladatel i klavírista. Český národní symfonický orchestr za vedení Kryštofa Marka uvedl jeho skladbu Wild Symphony, kterou Brown prokládal recitací básní se zvířecími hrdiny z jeho stejnojmenné knihy pro děti i dospělé.
V knize Tajemství všech tajemství Robert Langdon, uznávaný profesor symbologie, přijíždí do Prahy a vydává se na přednášku Katherine Solomonové, s níž nedávno navázal romantický vztah. Katherine chystá k vydání kontroverzní knihu, která přináší alarmující odhalení o podstatě lidského vědomí a má potenciál vyvrátit leccos, čemu lidstvo pevně věří po staletí. Poklidný průběh jejich pražského pobytu však náhle naruší brutální vražda a zavládne naprostý chaos. Katherine záhadně zmizí i se svým rukopisem a Langdon se stane objektem zájmu mocné organizace i terčem záhadného útočníka, jenž jako by se vynořil z dávných pražských legend.
Celkem 19 druhů rostlin dosud nezaznamenaných v České republice objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky, sdělili ČTK zástupci společnosti.
"Během mapování jsem prozkoumávala celou zájmovou oblast, abych prošla opravdu každou ulici. Městská flóra se rychle mění v prostoru a čase. Člověk nikdy neví, na co narazí, a to mě na tom bavilo. Botanika a především floristický průzkum je něco, v čem jsem se opravdu našla, co mě naplňuje," uvedla Kafková.
Mezi její nejvýznamnější objevy patří tráva milička (Eragrostis virescens), původem z Ameriky, která je jedním z nových druhů na území Česka. V Olomouci ji botanici pozorovali už dříve, ale nerozeznali, že jde o nový druh.
Během dopoledne vývoj kupovité oblačnosti a odpoledne od západu na většině území přeháňky, místy bouřky. Večer slábnutí srážkové činnosti. Nejnižší noční teploty 17 až 13 °C, na západě a severu Čech až 11 °C. Nejvyšší denní teploty 21 až 25 °C, na západě Čech kolem 19 °C, na jihu Moravy až 27 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.
Jak se českoslovenští umělci, politici a migranti zapsali do kulturního života meziválečné Francie? Tento díl série Československo v srdci odhaluje příběhy těch, kteří ve Francii nejen hledali nový domov, ale také aktivně formovali její kulturní scénu. Od prvních řemeslníků a umělců v 19. století až po politické exulanty a pracovní migranty 20. let – sledujte, jak se česká stopa ve Francii postupně prohlubovala.
Máte rádi tropické pokojovky? A chcete vidět, jak krásné a obrovské můžou být, když se jim daří? Navštivte botanickou zahradu a skleníky SOŠ Jarov v Praze . Pokochejte se a načerpejte inspiraci a odvahu pěstovat tropické rostliny i doma. Vstup je zdarma.
Po pěti letech se světová elita silničních motocyklů vrací na Masarykův okruh v Brně. Grand Prix České republiky, která se pojede od 18. do 20. července 2025, slibuje nejen špičkový sportovní zážitek, ale i silné emoce. Nový asfalt, modernizované zázemí a především domácí jezdec Filip Salač, který touží po stupních vítězů, dělají z návratu MotoGP do Česka sportovní událost roku. A nejen pro fanoušky motorsportu – Brno se opět stává centrem světové pozornosti.
Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.
© 2025, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.
https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram
Loading...
Loading...