Læg et gavekort til mere cykling under juletræet Oplever du også, at der ligger alt for mange overflødige gaver under juletræet, som folk i virkeligheden ikke har brug for? Gaver som bidrager til mere forbrug, men egentlig ikke gør megen nytte? Når du giver et medlemskab af Cyklistforbundet i gave, giver du noget, som nytter. Du er med til at gøre en forskel i arbejdet for at få flere til at cykle mere i Danmark. De sidste ti år er antallet af cykelture faldet - ikke mindst hos børn. Et medlemskab hjælper os med at vende den kedelige udvikling.
Så giv et gavekort til et medlemskab af Cyklistforbundet. Det er ikke lavet af plastic, det har ikke rejst den halve jord rundt, og det belaster ikke klimaet. Tværtimod, er mere cykling godt for både klimaet, miljøet og sundheden.
Køb julegaven her |
|
Kør med i Vintercyklingsugen 2023 Sæt kryds i kalenderen: I uge 4 er det igen tid til at finde din indre viking frem, når vi for tredje år i træk sadler op til VI CYKLER TIL ARBEJDE- Vintercyklingsugen.
Læs mere |
|
Kom godt cyklende gennem vinteren Apropos Vintercyklingsugen får du her nogle tip til cykling i mørke, kulde og glat føre. Gør din cykel vinterklar med fem nemme justeringer: Læs mere |
|
Skriv cyklen ind i regeringsgrundlaget Jens Peter Hansen (landsformand i Cyklistforbundet) og Holger Ross Lauritsens (direktør i VM Tarm) har skrevet et debatindlæg i Mobility Tech. Her argumenterer de for, at cykling skal skrives ind i regeringsgrundlaget, ligesom de skattemæssige barrierer for at bruge cyklen som redskab til at fremme sundhed og reducere CO2-udslip skal fjernes.
Læs mere |
|
Du kan stadigvæk nå at sige, hvad du synes om CYKLISTER Der er heldigvis mange læsere, der skriver til os med ros til magasinet CYKLISTER, men vi vil gerne gøre det endnu bedre. Derfor gennemfører vi nu en læserundersøgelse blandt læserne af magasinet. Vi vil gerne blive klogere på, hvad du synes om bladet.
Vi trækker lod blandt deltagerne om 3 gode cykelpræmier: De tre vindere kan vælge enten en cykelcomputer, en fodpumpe med manometer eller et Brooks Multiværktøj
Du kan deltage ved at klikke dig ind her: www.cyklistforbundet.dk/læserundersøgelse |
|
| Spar 10 % hos Bikester Er du en stor cykelentusiast, eller mangler du et par nye cykellygter, så kan du med sikkerhed finde det, som du søger blandt Bikesters 400 forskellige mærker.
Læs mere |
|
|
Se alle dine medlemsfordele Alle medlemmer af Cyklistforbundet får fine rabatter på cykler, cykeludstyr, friluftsudstyr, cykelkort, delebiler, hotelophold og meget mere hos vores samarbejdspartnere.
Se alle dine fordele her |
|
|
Er du ikke medlem endnu? Så kan du hurtigt blive det. :-) Du kan vælge mellem flere typer medlemskaber - inklusiv et firmamedlemskab.
Læs mere om medlemskaber
|
|
|
|
|