Computerworld logo

TIRSDAG D. 6. APRIL
CIO

 
CIO top billede
 
Artikel billede
 

Mærsk skruer op for salget af data: “Tidligere har man givet alt data gratis væk. Det er vi nødt til at lægge bag os”

6. april 2021 kl. 09.30  

Viden om placering af skibe og en række andre faktorer er blevet en central forretning hos shippinggiganten A.P. Møller - Mærsk. Carsten Frank Olsen har ansvaret for den digitale handel, som i fremtiden skal bygge på endnu mere AI-teknologi.

 
Artikel billede
 

GN Audio vil ansætte hundredevis af it-udviklere – størstedelen i Danmark: “Vi kigger efter talent - ikke efter billig arbejdskraft”

30. marts 2021 kl. 15.40  

Danske GN Store Nord skal ansætte hundredevis af it-udviklere, der skal hjælpe med at udvikle en række nye produkter.

 
Artikel billede
 

“Vi kan nå at reagere, inden vi har 20.000 kunder stormende, som er sure over, at systemet er gået i stykker”

31. marts 2021 kl. 15.59  

"Tidligere har det været sådan, at vi næsten først blev opmærksom på en fejl i platformen, når kunderne selv ringede og fortalte, at de havde problemer. Nu har vi vendt processen om."

 
Artikel billede
 

Anja Monrad ny formand for IT-Branchen - her er hendes agenda: “Det er en branche i forandring”

26. marts 2021 kl. 15.23  

Interview: Der er vagtskifte i IT-Branchen, hvor direktør for Dell Technologies i Danmark, Anja Monrad, nu overtager formandsposten. Hvad kommer det til at betyde for medlemmerne, spørger vi hende om.

 
 
 
Artikel billede
 

Vil have et globalt backup-samarbejde efter Exchange-hack: ”Vi kunne kalde det World Data Organisation”

31. marts 2021 kl. 09.00  

 
Artikel billede
 

Nem Forsikring indledte forhandlinger med bagmænd efter hackerangreb: "Man kan diskutere fra nu af og til solen bliver sort, om det er det etisk rigtige at gøre"

30. marts 2021 kl. 11.56  

 

Flere artikler under annoncen

 
Artikel billede
 

22 danske it-leverandører med i opløbet om konsulentopgaver for to milliarder kroner

1. april 2021 kl. 11.13  

 
Artikel billede
 

Alle kan lære af Exchange Server-sårbarheden: Her er de tre vigtigste pointer

26. marts 2021 kl. 14.30

 
Artikel billede
 

Nem Forsikring ramt af hackerangreb: Ved ikke hvor mange kundedata der kan være kompromitteret

19. marts 2021 kl. 10.59  

 

Tak fordi du læste med