Loading...
Společnost ČEPS v pátek večer po 22:00 hodině dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Pád vodiče na něm byl hlavní mechanickou příčinou rozsáhlého výpadku proudu v části země. Stav nouze ukončil dispečink ČEPS k půlnoci. Byl vyhlášen odpoledne s platností od 12:00 pro celé Česko. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů, do večera se podařilo obnovit dodávky do všech postižených míst. Takzvaný blackout zkomplikoval provoz na železnici hlavně na severu Čech a kolem Prahy, v části metropole nejezdily tramvaje a metro, provoz musely dočasně zastavit některé chemické závody, automobilky, obchody i čerpací stanice, část nemocnic fungovala díky záložním zdrojům. Hasiči vyjížděli k lidem uvízlým ve výtazích i k falešným poplachům způsobeným spuštěním požární signalizace. Odpoledne se sešel Ústřední krizový štáb (ÚKŠ). Zástupci vlády po něm novinářům řekli, že problémy nezpůsobil kybernetický útok ani zásah cizí moci, a ocenili práci hasičů, energetiků a dalších složek. Výpadek postihl některá města či regiony Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého a Olomouckého kraje a zejména pravobřežní část Prahy. Výpadek byl výsledkem kaskádového efektu řady technických poruch, na začátku byl spadlý fázový vodič.
Vyšetřování výpadku dodávek proudu v ČR by mělo být hotové v řádu týdnů. Na síti X to uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Událost podle něj ukázala nutnost investic do energetiky. „Díky dobrému krizovému řízení a robustnosti naší soustavy se podařilo situaci do pár hodin uvést zpět do normálu, nicméně tato situace ukazuje, že musíme do naší energetiky investovat. Je potřeba modernizovat naši přenosovou i distribuční soustavu,“ napsal. Energetická infrastruktura v mnoha částech země podle něj stárne a v minulých dekádách do ní nebylo dostatečně investováno. „I proto jsme připravili několik důležitých legislativních kroků. Zákon Lex Plyn má za cíl urychlit povolování nových plynových zdrojů a posílit bezpečnost stávajících. Liniový zákon pak pomůže zrychlit výstavbu energetické infrastruktury,“ dodal ministr.
Masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu, postihl v pátek velkou část Česka. Podle provozovatele přenosové soustavy ČEPS bylo hlavní mechanickou příčinou výpadku roztržení fázového vodiče, který přenáší elektřinu mezi elektrárnami a rozvodnami.
Hasiči kvůli pátečnímu velkému výpadku proudu v Česku zasahovali u více než 300 událostí. Informovala o tom mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Podle ní nejčastěji vyjížděli na pomoc lidem uvízlým ve výtahu nebo pomáhali se zajištěním záložních zdrojů energie. Nejhorší byla situace v Praze a v Libereckém a Ústeckém kraji. Výpadek proudu postihl včera odpoledne velkou část Česka. Bez elektřiny bylo v jednu chvíli asi milion domácností. Problémy byly i v dopravě, například na železnici byly zpožděné stovky spojů. Některé vlaky museli hasiči evakuovat.
Podle mluvčího Českých drah Filipa Medelského dnes už jezdí všechny vlaky podle jízdních řádů. Výpadek proudu způsobila technická závada na kabelu.
Poutní mší na prostranství před bazilikou vyvrcholily v sobotu Dny lidí dobré vůle ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Navštívilo ji zhruba 30 tisíc lidí z Česka i zahraničí, v pátek jich na Dny lidí dobré vůle dorazilo 20 tisíc. Návštěvnost byla podobná jako loni. ČTK to řekl tajemník akce Josef Kořenek. Česká republika v sobotu slavila státní svátek připomínající slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje, velehradské cyrilometodějské slavnosti jejich odkaz připomínají. Dny lidí dobré vůle začaly v pátek a patří k nejvýznamnějším církevním svátkům v zemi. "Slavnostní poutní mši svatou doprovodilo na 130 hudebníků dechových muzik a desítky krojovaných nejen ze Zlínského kraje," uvedl Kořenek. Při pátečním koncertu se vybralo na charitativní projekty téměř 630 tisíc korun, velehradská sbírka pokračuje ještě až do konce roku. V sobotu dopoledne ve Velehradě pokračovalo ruční přepisování bible, připravena byla i prezentace charitativních organizací. Odpolední program se nesl ve znamení koncertu dechových hudeb nazvaný Písničky pro tatíčka Stojana.
Slavnosti po oba dny nabízejí charitativní, kulturní, společenské a sportovní akce. Jejich 26. ročník připomněl jubilejní Svatý rok 2025, dále 80 let od konce druhé světové války i velehradskou pouť z roku 1985, která se podle historiků stala jednou z největších protikomunistických demonstrací na území Československa.
Druhý den festivalu v Karlových Varech byl ve znamení zahraničních filmových hvězd. Už dopoledne přistálo na karlovarském letišti letadlo s americkým herecem a producentem Michaelem Douglasem. Přivítaly ho plné ulice fanoušků a poté i davy lidí na červeném koberci před Thermalem, kde se jim herec podepisoval a fotil se s nimi. Ve velkém sále pak uvedl při příležitosti 50. výročí jeho vzniku digitálně restaurovanou verzi filmu režiséra Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Snímek byl prvním, který Douglas produkoval. Představil ho společně s producentem Paulem Zaentzem, synovcem Saula Zaentze, který byl koproducentem filmu. Na setkání s diváky Douglas řekl, že byl rád, že uvedení restaurovaného snímku mohl sdílet i se členy Formanovy rodiny. Ještě před začátkem promítání Douglas převzal současnou podobu ceny za dlouholetý přínos světové kinematografii, kterou obdržel v Karlových Varech v roce 1998. Tehdy měla podobu mísy.
Odpoledne do Varů přiletěla americká herečka Dakota Johnsonová, která se proslavila zejména v eroticko-romantické filmové sérii Padesát odstínů. V Městském divadle uvede komedii Splitsville a v neděli převezme Cenu prezidenta festivalu. Na karlovarském festivalu Johnsonová představí dva aktuální snímky. Kromě romantické komedie Splitsville, na níž se rovněž podílela jako producentka, uvede i komedii Dokonalá shoda, rozehrávající poněkud toxické vztahy milostného trojúhelníku pod vedením jedné z nejuznávanějších současných režisérek Celine Songové, v níž jsou jejími hereckými partnery Pedro Pascal a Chris Evans.
Herečka Vicky Kriepsová, která v pátek převzala Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, dnes ve Velkém sále Thermalu uvedla film Love Me Tender. Při příchodu do zcela zaplněného sálu jedenačtyřicetiletou herečku přivítal dlouhotrvající potlesk. Film Love Me Tender natočený podle knihy Constance Debréové režisérkou Annou Cazenave Cambetovou byl na letošním festivalu v Cannes zařazen do sekce Un Certain Regard. Kriepsová v něm hraje bývalou právničku Clémence, která po přiznání k lesbické orientaci bojuje o svěření syna do péče. Další čerstvý držitel Ceny prezidenta MFF, americký herec Peter Sarsgaard se večer v Thermalu představí před promítnutím filmu Jak nezískat Pulitzera. Další hvězda festivalu, herec Stellan Skarsgård, dorazí až v druhé polovině přehlídky.
Americký producent Paul Zaentz na filmovém festivalu v Karlových Varech kritizoval prezidenta Donalda Trumpa za páteční přijetí zákona o daních a výdajích. O zákonu, který obsahuje priority Trumpovy administrativy, Zaentz prohlásil, že umožní bohatým, aby byli ještě bohatší. Prezidenta označil za narcistního diktátora. "Je to smutný okamžik pro Spojené státy, ale nelámejte nad nimi hůl. My tuhle zkorumpovanou vládu překonáme. Trump je poskvrnou naší země, jeho prezidentství je jedním z největších morálních selhání Spojených států," řekl Zaentz divákům před promítáním snímku Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem. Obecenstvo na jeho slova reagovalo potleskem.
Paul Zaentz je synovcem Saula Zaentze, který byl koproducentem Přeletu nad kukaččím hnízdem.
Americký prezident Trump ve sváteční den, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti, podepsal zákon o daních a výdajích, který obsahuje priority jeho administrativy.
V prvním pololetí v ČR zbankrotovalo 384 firem, meziročně o 12 procent více. Bylo také podáno 559 insolvenčních návrhů. Jejich počet stoupl proti stejnému období loni o desetinu. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CRIF - Czech Credit Bureau. "V prvním pololetí byl počet firemních bankrotů zhruba na úrovni roku 2021, kdy jich bylo pouze o čtyři méně. Zároveň letos soudy vyhlásily za první pololetí nejvyšší počet firemních bankrotů od roku 2017, kdy zbankrotovalo více než 400 firem. V prvním pololetí byla dynamika počtu bankrotů mírně vyšší než za posledních 12 měsíců," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. V červnu zbankrotovalo 69 společností, což je zatím třetí nejvyšší počet za měsíc v letošním roce. Návrhů na bankrot bylo podáno 101, proti květnu o 22 více. Zároveň jde o druhý nejvyšší počet za měsíc v roce 2025. V červnu byla více než polovina firemních bankrotů vyhlášena v Praze. Druhý nejvyšší počet byl v Jihomoravském kraji a v Moravskoslezském kraji. Naopak v Jihočeském kraji, Libereckém kraji, Pardubickém kraji a kraji Vysočina žádná firma nezbankrotovala.
Pražské vysoké školy stále nabízejí místa v některých studijních programech, které ještě nenaplnily. Termíny podávání přihlášek se liší, někde jsou do konce července, jinde mají zájemci čas do srpna. Přihlášku si mohou podat například na České vysoké učení technické v Praze (ČVUT), Univerzitu Karlovu (UK) či Českou zemědělskou univerzitu v Praze (ČZU). Zájemci si tak mohou vybrat z technických i humanitních, teologických či pedagogicky zaměřených programů. Vyplývá to z informací na webech škol a fakult.
Například na Univerzitě Karlově se mohou uchazeči hlásit do studijních programů fakult katolické teologické, evangelické teologické, husitské teologické, filozofické a sociálních věd. Zájemci o doktorské studium se mohou hlásit i na Lékařskou fakultu nebo Farmaceutickou fakultu v Hradci Králové.
Rekordní počet 1449 krojovaných Valachů a Valašek se dnes sešel na Masarykově náměstí v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Výsledek netradičního setkání, které bylo součástí mezinárodního folklorního festivalu Rožnovské slavnosti, byl zapsán do České knihy rekordů. ČTK to řekla mluvčí Valašského muzea v přírodě Pavlína Polášková. Na setkáni dnes do Rožnova nečekaně dorazil i prezident Petr Pavel a společně s průvodem lidí oblečených převážně do valašských krojů se vydal do areálu Valašského muzea v přírodě, kde druhým dnem pokračuje folklorní festival. "Je mi ctí být historicky prvním prezidentem republiky, který se zúčastnil rožnovských slavností a mohl si užít jejich neopakovatelnou atmosféru," napsal Pavel do pamětní knihy muzea.
Na mezinárodním folklorním festival Rožnovské slavnosti, který byl zahájen v pátek, se postupně představuje více než 40 valašských souborů a hosté z Belgie, Maďarska, Rumunska a krajanský soubor z Chorvatska. Letošní 43. ročník festivalu připomíná sté výročí existence rožnovského Valašského muzea v přírodě.
Moravskou vlajku s bílo-červeně šachovanou orlicí dnes vyvěsily radnice v 1626 obcích a městech pěti krajů na historickém území Moravy. Kromě Jihomoravského, Zlínského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje se k iniciativě Moravské národní obce připojují také radnice z Vysočiny. Aktualizovaný seznam obcí uvedla Moravská národní obec na svém webu. "V letošním roce jsme se rozhodli nové radnice nevyzývat k vyvěšení vlajky, ale uchovat iniciativu v udržovacím módu, uvědomujeme si totiž momentální limit. I přesto jsme pár výzev odeslali a získali několik kladných odpovědí. Ze Slovácka, z Třebíčska a Jihlavska, kde nás potěšilo, že velmi dbají na moravskou příslušnost své obce. Právě pro blízkost historické zemské hranice je Vysočina stále svými obyvateli vnímána v rozlišení na moravskou a českou část," uvedla Lenka Holaňová, místopředsedkyně Moravské národní obce. Z celkového počtu 1900 měst a obcí na území Moravy se tak letos zapojilo 1626, v roce 2010 to bylo 75.
V kostele Sboru kněze Ambrože Církve československé husitské v Hradci Králové se dnes poprvé rozezněla nová koncertní zvonohra. Zahrála na ni nizozemská hudebnice Rosemarie Seuntiënsová, na programu byla například Vltava Bedřicha Smetany, česká státní hymna a nizozemské kompozice. "Na zvonohru se dají hrát upravené klavírní a hlavně varhanní skladby. Technika hraní je jiná, takže rukama se dají zahrát maximálně čtyři tóny a další dva nohama na pedály," řekla ČTK tajemnice biskupa a diecézní rady Jana Pechancová. Zvonohra se skládá z 50 zvonů různých velikostí. Pod ní je prosklená a odhlučněná kabina klaviatury s místem pro zvonohráče neboli carillonéra. Ten zvony rození úhozy do klaviatury nebo nášlapem na pedály.
Ve věži kostela, který ve funkcionalistickém slohu navrhl architekt Josef Gočár, zvony drží masivní ocelová konstrukce. Nejbližší zvonohra ve střední Evropě je v polském Gdaňsku. Kolébkou hraní na zvony je Nizozemsko, kde jsou zvonohry ve všech větších městech.
Polojasno až oblačno. Odpoledne a večer až zataženo a místy přeháňkynebo bouřky, ojediněle silné. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C, na západěkolem 26 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C.
Když se v roce 863 vydali bratři Konstantin a Metoděj ze Soluně na Velkou Moravu, netušili, že jejich jména budou mít své nositele v české společnosti i o více než tisíc let později. Konstantin, který přijal řeholní jméno Cyril, a jeho bratr Metoděj se stali nejen duchovními reformátory, ale i kulturními průkopníky.
Jen pár kroků od Pražského hradu a honosných paláců Hradčan se nachází Nový svět – čtvrť, která působí jako tajný průchod do klidnější, téměř zapomenuté části města. S křivolakými dlážděnými uličkami, historickými domky a atmosférou plnou tajemství byl Nový svět dlouho útočištěm pro umělce, spisovatele i snílky – zapomenutý klenot čekající na objevení.
Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.
© 2025, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.
https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram
Loading...
Loading...