Spotřebitelské ceny v Česku v prosinci meziročně stouply o rovná tři procenta, inflace tak zrychlila z listopadových 2,8 procenta. Ceny pro spotřebitele se zvýšily nejvýrazněji od prosince 2023. Vliv na to měly ceny potravin a bydlení. Meziměsíčně ceny klesly o 0,3 procenta. Za celý loňský rok průměrná míra inflace činila 2,4 procenta, což bylo nejméně za šest let. V roce 2023 byla průměrná inflace 10,7 procenta. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. Viceguvernérka České národní banky (ČNB) Eva Zamrazilová označila prosincovou inflaci za příjemné překvapení. Podle ní se tím zvyšuje pravděpodobnost, že uvolňování měnové politiky bude moct začátkem letošního roku pokračovat. V evropském srovnání inflace si Česko v prosinci polepšilo, když ze 41 sledovaných zemí mělo 17. nejvyšší inflaci, zatímco v listopadu 15. nejvyšší, uvedla analýza investiční platformy Portu. Ze sousedních států byla inflace proti Česku vyšší v Polsku, kde byla 4,8 procenta, a na Slovensku se 3,3 procenta. Nižší byla naopak v Rakousku se dvěma procenty a Německu s 2,6 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje v prosinci meziročně zdražily o 1,7 procenta, bydlení, voda, energie a paliva o 3,9 procenta. Ceny zboží vzrostly úhrnem o 1,7 procenta a ceny služeb o pět procent, uvedl ČSÚ.
Maloobchodní tržby v Česku bez prodejů a oprav motorových vozidel v listopadu zpomalily růst, meziročně stouply o 4,3 procenta, v říjnu vzrostly po revizi o 5,1 procenta. Meziměsíčně se tržby obchodníků snížily o 0,1 procenta.
Od roku 1991 stát investoval 36,2 miliardy korun do pozemkových úprav. Ministerstvo zemědělství však nemá ucelenou informaci, kolik peněz bude potřeba k jejich dokončení. Podle Nejvyššího kontrolního úřadu bude třeba ještě 150 miliard korun a při současném tempu financování to bude trvat padesát let. Kontrolní úřad to uvedl k výsledkům kontroly peněz ze státního rozpočtu i z EU na pozemkové úpravy. Ke konci roku 2023 byly dokončeny na jedné čtvrtině. "Komplexní pozemkové úpravy byly ke konci roku 2023 dokončeny na jedné čtvrtině z celkem 12.232 katastrálních území. Na 9186 katastrálních územích doposud provedeny nebyly," uvedl NKÚ. Pozemkovými úpravami se ve veřejném zájmu prostorově a funkčně uspořádávají pozemky, aby se zlepšila jejich využitelnost a přístupnost. Nedílnou součástí pozemkových úprav jsou ekologická, protierozní, vodohospodářská a krajinná opatření, popisuje NKÚ. Ministerstvo zemědělství přitom podle kontrolorů soustavně nesledovalo a nevyhodnocovalo účelnost a hospodárnost utracených peněz na pozemkové úpravy, a tím podle NKÚ neplnilo zákonem stanovené povinnosti.
Hasiči budou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v reakci na tragický požár restaurace v Mostě dělat kontroly a vyhodnocovat metodiky. Případné legislativní změny ministr nechá na vyhodnocení odborníků z hasičského záchranného sboru. Rakušan to řekl ČTK. Při požáru, který byl v noci ze soboty na neděli, zemřelo šest lidí. V nemocnicích zůstává sedm zraněných, stav tří zůstává kritický. Rakušan doplnil, že generální ředitel hasičů Vladimír Vlček už v neděli avizoval, že hasiči budu v reakci na požár provádět kontroly a sledovat používání plynových ohřívačů nebo skladování lahví s propan-butanem. Podle prvotních informací od hasičů požár zřejmě vznikl převržením plynového ohřívače, což následně vedlo k mimořádně rychlému šíření plamenů.
Hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec (ANO) po jednání krajských radních uvedl, že kraj inicioval mimořádné stavební kontroly u vybraných restaurací, kde se využívají mobilní plynová topidla. Kontroly živnostenských a stavebních úřadů ve spolupráci s hasiči mají začít okamžitě. Výsledky kontrol chce mít kraj do dvou týdnů. Kraj je připraven jednat o finanční pomoci rodinám postiženým v souvislosti s tragédií. Všem, kterých se neštěstí v Mostě dotklo, nabízí odbornou pomoc Probační a mediační služba spadající pod ministerstvo spravedlnosti.
Totožnost obětí tragického požáru v Mostě zjišťuje kriminalistický ústav, v němž působí řada specialistů z různých krajů. Sedm zraněných zůstává v nemocnicích. Dva z nich v Mostě a Ústí nad Labem, kteří jsou stabilizovaní. Dalších pět přijala pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jejich stav je kritický nebo velmi vážný. Požár v mostecké ulici Františka Halase byl hasičům nahlášen v sobotu po 23:00. Hořet začalo v přístavbě restaurace. Při příjezdu hasičů byla budova v plamenech. Policisté případ vyšetřují pro trestný čin pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, vyloučila násilný vstup nebo teroristický čin.
Neratovická Spolana letos ukončí část výroby a zruší zhruba 500 pracovních míst. Důvodem jsou dlouhodobé ztráty v hospodaření podniku a nízká poptávka, uvedla firma patřící do skupiny Orlen. Změny jsou součástí restrukturalizace výroby. Firma uzavře třeba výrobu PVC a kaprolaktamu, které vyráběla jako jediná továrna v Česku. Zachová ale produkci kyseliny sírové. Po dokončení restrukturalizace zůstane ve Spolaně pracovat asi 150 lidí, a to do doby, než firma zahájí případné nové projekty. Společnost uvedla, že všem zaměstnancům, jejichž místo bude bez náhrady zrušeno, nabídne ukončení pracovního poměru dohodou s odstupným nad rámec zákonných povinností a podmínek určených kolektivní smlouvou. Firma avizovala také pomoc odcházejícím zaměstnancům s hledáním nové práce.
"Petrochemický segment prochází zásadní transformací. V posledních letech ji bohužel na evropském trhu provází i dlouhodobý útlum bez výhledu na oživení ve střednědobém horizontu. A protože výrobní kapacity Spolany jsou v evropském měřítku spíše menší, část naší současné produkce již není konkurenceschopná a tedy udržitelná,“ řekl jednatel Spolany Piotr Kearney.
Až 70 procent vinařů v České republice loni pocítilo pokles příjmů. Podíl na tom může mít i vyřazení tichého vína z daňově uznatelných darů, které začalo platit před rokem v lednu. Úrodu roku 2024 hodnotí většina vinařů jako nižší, ale pozitivně hodnotí kvalitu hroznů. V tiskové zprávě o tom informoval Svaz vinařů na základě průzkumu mezi svými členy. Za největší výzvy ve svém hospodaření označilo 70 procent vinařů změny spotřebitelského chování a 60 procent z nich pak tlak na regulaci prodeje vína a vyšší daňové zatížení. "Změny spotřebitelského chování a nižší zájem zejména u mladší generace pociťují všechny státy EU.
Do nižších prodejů se u nás letos navíc výrazně promítlo také zrušení daňové uznatelnosti tichého vína jako firemního dárku, které vstoupilo v platnost v lednu 2024. Pro řadu tuzemských vinařů přitom šlo o jeden z hlavních příjmů. Dopady ještě nejsou zcela vyčísleny, pro mnohé vinaře je to ale drastický zásah, přitom bez valného přínosu pro stát," uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad. V reakci na měnící se preference českých zákazníků se chce téměř třetina vinařů více soustředit na nové odrůdy a kategorie, jako jsou biovína nebo vína s nižším obsahem alkoholu.
Počet kybernetických incidentů v Česku byl loni znovu rekordní. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jich eviduje 268. Meziročně je to o šest víc. Dlouhodobý trend tak zůstává vzestupný. ČTK to řekl ředitel úřadu Lukáš Kintr. "Nejčastějším typem útoku je ten, který cílí na dostupnost, primárně jde o DDoS útoky. Za většinu z těchto útoků jsou zodpovědné ruskojazyčné hacktivistické skupiny, jejichž DDoS kampaně představují nejviditelnější trend v období po ruské invazi na Ukrajinu," uvedl Kintr. Při DDoS útoku počítače ovládané hackery zahltí napadený server velkým počtem dotazů, a tím ho vyřadí z provozu. Právě tento způsob patří k jednomu z nejčastěji používaných typů útoků v kybernetické válce paralelní s konfliktem na Ukrajině, kterou napadla ruská armáda v únoru 2022.
Dlouhodobě přetrvávající hrozbu představují podle ředitele i ransomwarové útoky. Těch NÚKIB eviduje spíše nižší jednotky každý měsíc. "Ačkoli ransomwarové útoky stály pouze za necelými 11 procenty všech evidovaných incidentů, z hlediska dopadů jde o velmi závažnou hrozbu. Kromě úniku citlivých informací občanů i klientů mohou vést k zašifrování dat, což může skončit až dočasným pozastavením výroby či poskytování služeb," uvedl Kintr.
Bývalý český voják Filip Siman, který se po ruské invazi přidal k ukrajinským dobrovolníkům, si odpyká osm let vězení za to, že při válečných operacích raboval. Původní uložený trest mu o rok zvýšil odvolací pražský vrchní soud. Muže na základě odvolání státního zástupce uznal vinným nejen z plenění, ale také ze služby v cizích ozbrojených silách. To, že český občan slouží ve spřátelené armádě cizího státu, podle soudu neznamená, že nelze vyvozovat jeho trestní odpovědnost za tento přečin. Siman odcestoval na Ukrajinu v březnu 2022, prodělal tam základní výcvik a nechal se vyzbrojit. Se skupinou dobrovolníků, které velel, se následně přesunul do měst Irpiň a Buča. Tam měl za úkol hlídkovat v zákopech a provádět takzvané začišťovací operace. Podle rozsudku se při plnění rozkazů i ve svém volnu zmocnil věcí jak padlých vojáků, tak i civilních obyvatel - například prstenu, dalších šperků, investičních slitků zlata i stříbra či hotovosti. V dubnu 2022 Simana zadržela ukrajinská armáda, následně odcestoval zpátky do vlasti.
Podnikatelská družstevní záložna nesmí poskytovat své služby. Česká národní banka jí sebrala povolení. Záložna měla dlouhodobé nedostatky v činnosti, uvedla centrální banka. Od pondělí proto nesmí přijímat třeba vklady a poskytovat úvěry. Banka teď navrhla její zrušení a likvidaci. S tím ale záložna nesouhlasí. Podle jejich mediální zástupkyně Dagmar Schejbalové považují rozhodnutí za nespravedlivé, protože pracují na nápravě nedostatků. Zvažují proto další kroky. K 31. prosinci loňského roku měla necelých 50 členů, objem klientských vkladů činil necelý milion korun.
Do roku 2020 měl v záložně vklad a tedy i podíl premiér Petr Fiala (ODS). V minulosti přitom tento podíl nepřiznal v majetkovém oznámení. Hájil se tím, že zapomněl na to, že vklad znamená automaticky i podíl.
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB - Technické univerzity Ostrava jako první v zemi otevře studium zaměřené na kvantovou informatiku. Novou specializaci univerzita připravila ve spolupráci s Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations, kde bude letos instalován první kvantový počítač v Česku zhruba za 125 milionů korun. Novinářům to řekla mluvčí univerzity Petra Halíková. "Zaměření na výkonné výpočetní technologie, včetně kvantového počítání, představuje jednu z priorit naší univerzity. Vznik specializací v této oblasti je dalším důležitým krokem k rozvoji a podpoře vzdělávání pro budoucnost,“ uvedl rektor Václav Snášel. Novou studijní specializací univerzita reaguje na požadavky trhu a rostoucí poptávku po odbornících schopných využívat kvantové výpočty k řešení složitých problémů. Specializace bude součástí magisterského studijního programu Informatika. Absolventi najdou uplatnění v akademické, průmyslové i výzkumné sféře.
"Reagujeme na výrazný nárůst zájmu o kvantové výpočty, jejichž potenciál již dnes zásadně ovlivňuje oblasti, jako je modelování materiálů, optimalizace logistických procesů nebo simulace molekul v lékařském výzkumu,“ uvedl děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Jan Platoš. Nově připravovaná specializace studentům nabídne základy v kvantové fyzice, algoritmech a teoretických principech, doplněné o praktické dovednosti v programování kvantových počítačů a simulátorů. Studenti budou mít díky superpočítačovému centru přístup k nejnovějším technologiím.
V Česku začíná epidemie respiračních onemocnění. Upozornil na to Státní zdravotní ústav. Počet nemocných minulý týden stoupl na více než 1400 na 100 tisíc obyvatel. Podle zdravotníků může být ale nemocných víc, než kolik aktuálně lékaři evidují. Mezi respiračními nemocemi aktuálně dominuje hlavně chřipka.
Vědci z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně spolupracují na vývoji inovativních léčiv proti chemickým látkám ohrožujícím nervový systém. Spolu s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové a Univerzitou obrany hledají způsob, jak dostat léčivé látky až do mozku, kde zapůsobí jako protijedy při otravě organofosfáty. Mendelova univerzita o tom informovala v tiskové zprávě. Cílem vědců je vytvořit pro léčiva transportní systém. Organické sloučeniny fosforu, takzvané organofosfáty, jsou základem mnoha přípravků proti hmyzu a plevelu, ale také nervově paralytických chemických zbraní. "V rozvojových zemích je najdeme jako pesticidy, ve válkách byly zneužity v podobě chemických zbraní jako jsou sarin nebo sloučenina VX. Organofosfáty způsobují nervové otravy," píše se v tiskové zprávě. K léčbě otrav organofosfáty se používá například atropin nebo takzvané oximy. Fungují sice jako protijedy, jejich použití ale stále není příliš efektivní. "Atropin je relativně toxický alkaloid. Problém oximů naopak je, že špatně pronikají do centrálního nervového systému," popsal Zbyněk Heger, vedoucí Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity.
U města Vojtanov nedaleko Františkových Lázní na Chebsku bylo v neděli dopoledne zemětřesení. Informovala o tom seismoložka Geofyzikálního ústavu Akademie věd Jana Doubravová. V oblasti nastaly dva silnější otřesy kolem dvou stupňů i až tři desítky dalších slabších otřesů. Zemětřesení v této oblasti není obvyklé. Podle seismologů tak není vyloučeno, že na stejném místě dojde k dalším otřesům. V posledních letech se otřesy na Chebsku objevovaly hlavně v okolí Nového Kostela a kolem Lubů u Chebu. Epicentra otřesů leží na linii, která vede mezi Novým Kostelem a Kraslicemi. Seismografy na Chebsku zaznamenaly silné otřesy například i v listopadu 2023, kdy měl nejsilnější otřes sílu 3,25 stupně. Nejsilnější otřesy za poslední desetiletí byly v regionu zaznamenány v roce 1985, kdy dosahovaly síly až 4,6 stupně.
Otřesy se na Chebsku vyskytují jako zemětřesný roj. To je takový druh seismické aktivity, při níž se seismická energie uvolní nikoli ve formě jednoho silného zemětřesení a případných otřesů, ale sérií velkého množství (až několika tisíc) slabších jevů během několika dnů až měsíců. Velká většina rojových zemětřesení je velmi slabá a obyvatelé okolních obcí je nepocítí.
Brněnská hvězdárna za zhruba 30 milionů korun modernizuje projekční technologie. Součástí modernizace je výměna projektorů a instalace nové projekční plochy na kopuli digitária. "Návštěvnici se mohou těšit na vylepšený obraz s perfektním podáním barev a příkladným kontrastem i ostrostí. Bude to nejmodernější kvalita, co existuje," řekl ČTK vedoucí technik Hvězdárny a planetária Brno Tomáš Hladík. Digitárium, kde hvězdárna nabízí vlastní i převzaté pořady s projekcí na kopuli, bylo spuštěno v roce 2013. Od té doby se tam uskutečnilo přes 11.000 představení. Od 2. ledna je digitárium kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřené. Nová projekční plocha bude mít podobu polokoule o průměru 17 metrů a bude se skládat ze dvou stovek zakřivených hliníkových panelů, které jsou z akustických důvodů perforované. "Technologie je stejná jako předtím, ale plocha bude nová, čistá, a díky speciálnímu nátěru i více odrazivá. Rozhodli jsme se také pro jemný šedý odstín, aby byl obraz kontrastnější," dodal Hladík.
Nejvíce nominací na Českého lva, celkem 14 včetně nominace na nejlepší celovečerní film za loňský rok, má dobové drama Vlny. Film režiséra Jiřího Mádla připomíná události roku 1968, kdy Československo začala okupovat vojska Varšavské smlouvy. Se 13 nominacemi následuje snímek režiséra Viktora Tauše Amerikánka inspirovaný skutečným příběhem dívky, která v době normalizace prošla ústavní péčí, a její touze po svobodě. Výsledek prvního kola hlasování svých členů oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Deset nominací obdržela tragikomedie o vesnické zabijačce režiséra Adama Martince Mord. Rovněž s deseti nominacemi postupuje do druhého kola hlasování minisérie platformy Voyo Metoda Markovič: Hojer v režii Pavla Soukupa, která ukazuje reálnou policejní práci v bývalém Československu. Ceny předají pořadatelé 8. března v pražském Rudolfinu
Tenisté Jakub Menšík a Karolína Muchová postoupili na Australian Open do 2. kola. Devatenáctiletý Menšík porazil v Melbourne Nikoloze Basilašviliho z Gruzie 6:1, 6:7, 6:3, 6:3. Devětačtyřicátý hráč světa se probojoval z úvodní fáze Australian Open podruhé za sebou. Proti o třináct let staršímu Basilašvilimu zaznamenal 31 es. Odvrátil 11 z 12 brejkbolů, soupeři vzal šestkrát servis. Duel vyhrál za dvě hodiny a 35 minut. Karolína Muchová deklasovala Argentinku Nadiu Podoroskou 6:1 a 6:1. Semifinalistka turnaje z roku 2021 porazila 96. hráčku světa za 62 minut. Dovolila jí jen dva gamy a v počtu vítězných míčů zvítězila 23:10. Muchová se také stala jedinou českou tenistkou, která prošla do 2. kola. Ve dvouhře vypadla Kateřina Siniaková, která podlehla favorizované Polce Ize Šwiatekové 3:6, 4:6. Neuspěla ani Sára Bejlek, která po úspěšné kvalifikaci prohrála s Američankou Caroline Dolehideovou 6:7, 2:6. Markéta Vondroušová odstoupila z turnaje kvůli zranění levého stehna.
Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky, na horách na severu i trvalejší sněžení. Nejvyšší teploty -1 až +4 °C, v 1000 m na horách kolem -4 °C.
Vlci, kteří žijí v česko-slovenském pohraničí, mohou být ohrožení lovem na Slovensku. Upozorňuje na to Hnutí Duha Šelmy. Slovenské ministerstvo životního prostředí totiž po čtyřech letech přísné ochrany obnovilo lov vlků. Odstřel sice není povolený v příhraničních oblastech, u části česko-slovenské hranice to ale neplatí.
Sýkora koňadra, sýkora modřinka a kos. To jsou ptáci, které dobrovolníci nejčastěji pozorovali během sedmého ročníku sčítání ptáků. Trvalo tři dny a ptačí hodinky se zúčastnilo 23 tisíc dobrovolníků. Čísla budou možná ještě větší, protože lidé mohou odevzdávat údaje až do neděle.
Čerstvá sněhová nadílka udělala radost účastníkům 18. ročníku recesistického závodu Skiman v Polničce na Žďársku. Na pět desítek nadšenců úspěšně zdolalo osmikilometrovou trať na historických lyžích a v dobových kostýmech.
Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.
© 2025, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.
https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram