INTERNATIONALT STJERNECAST Vi har mere end 30 forskellige nationaliteter, der er med i produktionen af Prinsen af Egypten. Vi har folk med i produktionen med nationaliteter fra blandt andet Italien, Australien, Frankrig, Skandinavien og ikke mindst USA.
Prinsen af Egypten er derfor i sig selv - sammen med det internationale stjernecast - i høj grad med til at kendetegne det, som Fredericia Teater er; et teater på internationalt niveau.
Processen omkring castet til denne produktion har været længere end normalt. Delvist på grund af det internationale cast, men også fordi vi, fra Fredericia Teater, har ønsket at beholde linket til den originale for-produktion af Prinsen af Egypten i USA. Dette link eller tilhørsforhold ser I også i det udvalgte cast. Jason Gotay, som er en kæmpe Broadway-stjerne i USA, deler - op til verdenspremieren den 6. april 2018 - rollen som Ramses med Lars Mølsted, som vi blandt andet kender fra Fredericia Teaters produktion af Disneys KLOKKEREN FRA NOTRE DAME - The Musical.
Vi har i de seneste par uger fulgt produktionen af Prinsen af Egypten i vores prøvesal, og vi har taget en snak med Jason Gotay om hans syn på denne fortælling, det at besøge Danmark og Fredericia Teater, samt hvorfor denne produktion er vigtig for ham som skuespiller. I denne nyhedsmail kan du se en video (flere følger), hvor vi tager denne snak med Jason Gotay. |