Radio Prague International

Zprávy: Pátek, 24. leden 2025

Marek Stožický

Sněmovna se nedostala ke schválení růstu mediálních poplatků, jednání blokovalo ANO a SPD

Sněmovna se během pátečního jednání nedostala k rozhodnutí o zvýšení rozhlasového a televizního poplatku. Důvodem byly obstrukční projevy předsedů opozičních hnutí Andreje Babiše (ANO) a Tomia Okamury (SPD). Babiš obsadil řečniště hned po zahájení schůzce na zhruba půldruhé hodiny. Okamurovo vystoupení trvalo přes 3,5 hodiny a zabralo celý zbytek jednacího času. Další pokus o schválení novely čeká Sněmovnu příští týden ve středu. Tomio Okamura už avizoval, že ve svém vystoupení chce pokračovat. Předseda SPD označil vládní návrh za zdražování života občanů. Zopakoval, že jeho hnutí je pro zrušení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a pro přeměnu obou veřejnoprávních médií na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. "Nebo ať si Českou televizi platí svobodně jen ti, kteří se na ni chtějí dívat," řekl.

Vláda uvádí, že změny v rozhlasovém a televizním poplatku včetně rozšíření okruhu poplatníků mají přispět ke stabilizaci televize a rozhlasu. Mají zajistit dlouhodobou udržitelnost činnosti těchto médií veřejné služby. Podle Okamury si chce ale koalice zajistit podporu obou médií a pokusit se tak zlepšit svou popularitu. "Veřejnoprávní média jsou nejen prodejná, ale také nevyzpytatelná," uvedl mimo jiné Okamura. Obvinil je ze šíření lží a z manipulací, část redaktorů České televize označil za aktivistické. Babiš ve své vystoupení kritizoval zelenou politiku Evropské unie a koalici za to, že s ní Bruselu pomáhala. "Skutečný Green Deal, to ničení Evropy, přišlo za Fialy," prohlásil mimo jiné předseda ANO. Zvýšení poplatků označil za příklad arogance, cynismu a pokrytectví, veřejnoprávní rozhlas a televizi chce financovat ze státního rozpočtu.

V Česku se loni stalo o 4,5 procenta méně trestných činů než o rok dříve

Policisté zaznamenali za loňský rok v Česku 173.322 trestných činů, to je o 8096 méně než v roce předtím. Celkově se jedná o 4,5procentní pokles kriminality. Policii se podařilo objasnit téměř 55 procent všech zločinů a přečinů. Této úrovni objasněnosti dosahují čeští vyšetřovatelé dlouhodobě. Loni klesl také počet vražd, mírně ale vzrostla násilná kriminalita. Vražd se v roce 2024 stalo 151, o osm méně než v roce předchozím. Pachatelé dokončili 69 z nich, zbytek vražd skončil ve stádiu přípravy nebo pokusu. Motivem valné většiny těchto trestných činů byly osobní vztahy.

Násilná zločinnost nenarostla podle policejního prezidenta kvůli přímým útokům na lidi, stoupl ale počet nebezpečného vyhrožování, nebezpečného pronásledování a vydírání. Pro policii je pak složité zjišťovat identitu pachatelů. Nové jsou podle šéfa policie výhrůžky ve školách. Naopak ve sféře kyberkriminality je Česko jednou z mála zemí, kde se daří trend posledních let otáčet a počet trestných činů klesá.

V zemědělství v ČR chybí přes 10.000 lidí, odborné školy lákají na moderní technologie

V českém zemědělství schází kolem 8000 až 10.000 pracovníků. Přilákat více lidí by podle vedení resortu mohli nové technologie a inovace. S moderní technikou by měli pracovat už studenti středních zemědělských škol. Ministerstvo proto každoročně vypisuje programy na podporu zemědělského školství, letos podobně jako loni rozdělí mezi 48 škol 70 milionů korun. Školy pak za tyto prostředky nakupují například drony nebo autonomní vozidla. Novinářům to při návštěvě zemědělské školy v Čáslavi sdělil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

"Chceme jít cestou přesného, tedy precizního zemědělství. Účelem některých strojů je získávání dat pro aplikace. To jsou třeba drony s multispektrální kamerou, přístroj, který načítá vlastnosti půdy, nebo program, který využívá data ze satelitů," řekl ČTK ředitel školy Jaromír Horníček. Školu v Čáslavi navštěvuje 504 žáků a v posledních letech jich výrazně přibylo, takže si podle ředitele může vybírat studenty, kteří mají o obor skutečně zájem. "Už zdaleka neplatí, že zemědělství je o hnoji, vidlích a holinách, ale je to moderní obor, který se výrazným způsobem elektronizuje, digitalizuje, kde najdete nejmodernější technologie," řekl Výborný. Každý rok opustí zemědělské školy přes 3500 absolventů, do oboru však jde pracovat maximálně polovina.

Bývalý dobrovolný strážce nebyl uznán vinným v kauze požáru v Českém Švýcarsku

Bývalý dobrovolný strážce nenese vinu za obří požár v národním parku České Švýcarsko z roku 2022, rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal však jeho vinu v případě několika menších požárů na Děčínsku z jara 2023. Za ně si odsedí dva roky ve vězení. Jiří Lobotka, který je od května 2023 ve vazbě, se při hlavním líčení za menší požáry omluvil. K založení největšího požáru v České republice se doznal v psychiatrické léčebně, později to odvolal. Celkem mu za obecné ohrožení a poškození cizí věci hrozilo 15 let vězení. Stát požádal o uhrazení škody ve výši 225 milionů korun.

Státní zástupce Lobotkovi navrhl nejméně 12 let za založení požáru v národním parku České Švýcarsko a dalších menších požárů na Děčínsku a vedle nepodmíněného trestu také ústavní léčení. Obhájce navrhoval uznat Lobotku vinným pouze ze založení menších požárů a uložit mu za to podmíněný trest v polovině sazby, která je šest měsíců až tři roky. Požár vypukl v noci z 23. na 24. července u Hřenska v lokalitě Malinový důl. Kvůli požáru se evakuovalo nejméně 532 lidí. Zásah trval 21 dní, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. Obhájce v závěrečné řeči uvedl, že doznání Lobotky v psychiatrické léčebně a po následném převozu na policii je jediným důkazem v případu. Lobotka se k věci nevyjádřil ani při posledním slovu.

Policejní prezident: Od pondělí policie vyšetřovala deset případů vyhrožování na školách

Od začátku týdne řešila policie už deset událostí spojených s vyhrožováním ve školách. Během nich zadržela deset lidí. Na tiskové konferenci to prohlásila policejní prezident Martin Vondrášek. Například v pondělí ohrožoval žák učitelku střelnou zbraní na základní škole v Rudolfově na Českobudějovicku, na střední škole na Praze 2 pak ve stejný den zasahovala policie kvůli podezření na zbraň u studenta.

Vondrášek doplnil, že policie u zadržených zajistila ostrou střelnou zbraň, několik zásobníků, ale také sekery, nože nebo maketu revolveru. "Je to něco co nás trápí, co je bohužel naším denním chlebem. My se tomu snažíme velmi intenzivně věnovat, být na místě co nejrychleji a opravdu se nám osvědčuje velmi těsná spolupráce se vzdělávacími zařízeními," uvedl policejní prezident. Slovenská policie od minulého týdne vyšetřuje tragédii na gymnáziu ve Spišské Staré Vsi, při níž zahynuli dva lidé. Nožem je zřejmě zabil osmnáctiletý student, jehož kriminalisté obvinili z vraždy. "Že se vždy po události tohoto typu začnou oznámení množit, to už nás zkušenost naučila," doplnil Vondrášek.

Prezident Pavel nevidí v protivládních protestech na Slovensku pokus o převrat

Český prezident Petr Pavel nevidí v současných protivládních protestech na Slovensku pokusy o státní převrat, jak o tom hovoří například slovenský premiér Robert Fico. Pavel to řekl novinářům na závěr své návštěvy Bosny a Hercegoviny. Demonstrace za proevropské směřování země budou na Slovensku pokračovat ve více než dvou desítkách měst. Podle Pavla byly dosavadní protesty poklidné a veřejnost na nich pouze vyjadřovala názor, že Slovensko patří na Západ, nikoliv na Východ.

"Takto bychom to také měli vnímat, protože žádné násilnosti se nikde neodehrály, žádné signály nějakého připravovaného převratu se také neuskutečnily a myslím, že bychom měli věci nazývat pravými jmény," řekl Pavel. Manifestace začali občanští aktivisté svolávat po prosincové schůzce slovenského premiéra Roberta Fica s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě. Fico ve čtvrtek tvrdil, že organizátoři demonstrací a opozice jsou napojeni na struktury, jež chtějí využít veřejné protesty k pokusu o převrat. Jednala kvůli tomu také bezpečnostní rada státu, po které slovenští politici zavedení bezpečnostních opatření či restrikcí neohlásili. Podle slovenské opozice se Fico stejně jako v minulosti bojí velkých protestů.

Rakušan: Většina doporučení komise ohledně zásahu na FF UK je už v plnění

Velkou část z doporučení, který ve své závěrečné zprávě představila sněmovní vyšetřovací komise k zásahu při předloňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK), už ministerstvo vnitra plní. Novinářům to sdělil ministr Vít Rakušan (STAN). Jako příklad uvedl změněnou zbraňovou legislativu a vylepšení výzbroje policistů. Komise v dokumentu případ uzavřela s tím, že neshledala žádná pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované události. Poslanci opozičního hnutí ANO se závěrem nesouhlasí a zveřejnily oponentní zprávu.

Rakušan upozornil, že zprávu dostal stejně jako ostatní poslanci až ve čtvrtek dopoledne a seznámil se zatím především se závěry zprávy a doporučeními, které předkládá. "Už teď ale můžu konstatovat, že drtivá většina z těch opatření je obsažena v závěrech šetření vnitřní kontroly Policie ČR, je obsažena i v závěrech Generální inspekce bezpečnostních sborů a velká část toho je i naplňována," řekl Rakušan novinářům. Dodal, že ho překvapilo, když zaznělo, že původně byla v komisi shoda mezi všemi členy a až poté poslanci za ANO přišli s jiným názorem. Komise zprávu schválila hlasy sedmi z deseti členů, dva byli proti a jeden se hlasování zdržel. "Já jako ministr musím vycházet z toho, s čím oficiálně přišla vyšetřovací komise, se závěry, které definovala. Určitě se seznámím s oběma zprávami, ale pro mě je zásadní ta oficiální," dodal Rakušan.

Tisíce lidí a přes 200 organizací podpořilo navýšení poplatku za televizi a rozhlas

Přes 12.000 lidí a 211 organizací podepsalo výzvu, která podporuje novelu o zvýšení televizních a rozhlasových poplatků. Novelu nyní projednává Sněmovna. Podle organizací, mezi něž patří i Národní divadlo, Český olympijský výbor či Skaut, je udržitelné financování veřejnoprávních médií důležité pro demokracii. Varují také před tím, že většina médií v Česku má soukromé majitele, kteří je mohou využívat pro prosazování svých ekonomických a politických zájmů. Výzvu organizátoři předali zástupcům vládních stran.

"V Česku je už teď většina médií vlastněných oligarchy, kteří je často využívají ve svůj ekonomický prospěch a prosazování svého politického zájmu. Z druhé strany chtějí někteří politici veřejnoprávní média navázat na státní rozpočet, čímž je poníží na povolná média hlásající státní propagandu. Uchovat v téhle situaci média veřejné služby, která mají v popisu práce dávat třeba před volbami prostor všem stranám, je pro zachování demokracie nezbytné," řekl Tomáš Urban, mluvčí organizace Člověk v tísni, která výzvu podpořila.

Proti navýšení poplatku dlouhodobě vystupuje opoziční ANO a SPD. Předseda ANO Andrej Babiš se při pátečním projednávání opět vyslovil pro financování České televize a Českého rozhlasu ze státního rozpočtu. Předseda SPD Tomio Okamura naopak zopakoval, že SPD je pro zrušení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a pro přeměnu obou veřejnoprávních médií na státní příspěvkovou organizaci pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu.

Prezident Pavel si v Bosně prohlédl největší fungující projekt české rozvojové pomoci

Největší projekt české rozvojové spolupráce ve světě si nyní v rámci své návštěvy Bosny a Hercegoviny prohlédl prezident Petr Pavel. Jde o úpravnu vody ve městě Teslić, jejíž stavba vyšla celkem na čtyři miliony eur, tedy zhruba 100 milionů korun. Kromě České rozvojové agentury, která přispěla částkou 2,6 milionu euro, se na projektu také podílela Evropská investiční banka a samotná obec Teslić. "Bosna a Hercegovina je jednou ze šesti prioritních zemí pro českou rozvojovou spolupráci a tady máme příležitost vidět, jak se krásně doplňuje dvoustranná spolupráce ve všech oblastech," řekl Pavel poté, co si moderní zařízení prohlédl. "Jsem rád, že je toto největší projekt rozvojové pomoci, který Česká publika realizuje v zahraničí," dodal.

Z české strany stojí za projektem firma Arko Technology z Brna, která dodala kompletní technologické vybavení. Prezident si na závěr návštěvy Bosny prohlédl také projekt ve městě Zavidovići v centrální Bosně, kterým Česko podpořilo sdružení rodičů dětí s tělesným a mentálním postižením Mala Sirena. V prostorách sdružení tak vznikl skleník a zařízení pro terapeutickou práci. Součástí byly i inkluzivní terapie s dětmi z místních škol, zaměřené na snížení stigmat a prolomení bariér ve společnosti.

Siniaková si na Australian Open zahraje už o třetí titul ze čtyřhry

Tenistka Kateřina Siniaková si zahraje na Australian Open o svůj už třetí titul ze čtyřhry. V semifinále spolu s Američankou Taylor Townsendovou porazily po obratu ruskou dvojici Mirra Andrejevová, Diana Šnajderová 6:7, 6:4 a 6:3. Ve finále na ně čeká tchajwansko-lotyšský pár Sie Šu-wej a Jelena Ostapenková. Osmadvacetiletá Siniaková usiluje v deblu o jubilejní desátý grandslamový titul v kariéře. S Townsendovou, s níž plní v Melbourne roli nasazených jedniček, může uspět na turnajích "velké čtyřky" podruhé. Vloni společně triumfovaly ve Wimbledonu.

Deblová světová jednička Siniaková je ve finále čtyřhry na Australian Open počtvrté. V letech 2022 a 2023 turnaj vyhrála s krajankou Barborou Krejčíkovou. Vloni skončila po boku Australanky Storm Hunterové v semifinále.

Rada VŠ hrozí ústavní stížností kvůli novele vysokoškolského zákona

Rada vysokých škol varuje, že v souvislosti s částmi novely vysokoškolského zákona, které se týkají změn postavení Národního akreditačního úřadu (NAÚ), může být podána stížnost Ústavnímu soudu. Ustanovení novely týkající se NAÚ vykazují podle členů Rady vysokých škol prvky, které už dříve označil Ústavní soud za protiprávní. Rada sama stížnost podat nemůže, chce proto pouze poukázat na riziko. Návrh novely vysokoškolského zákona po schválení Sněmovnou neuznal Senát.

Jeden z důvodů pro podání stížnosti je, že Národní akreditační úřad se rozpouští tak, aby ho vláda mohla ještě přeobsadit v době, kdy funkční období tohoto orgánu je delší než funkční období vlády. Funkční období předsedy Rady NAÚ a bývalého ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by mělo trvat do roku 2028. Pokud by se návrh novely vysokoškolského zákona schválil, skončilo by jeho funkční období k polovině letošního roku. "Nekoncepčnost a unáhlenost řady řešení, na něž reprezentace vysokých škol dlouhodobě upozorňovaly, by tak ve svém důsledku mohly zásadním způsobem narušit stabilitu vysokoškolského prostředí a procesů souvisejících s budoucími rozhodnutími nové akreditační agentury," uvedla RVŠ ve svém ustanovení.

Normální váhu má ve 13 letech jen polovina českých dětí, MZd proto spouští kampaň

Normální váhu má podle dostupných statistik ve věku 13 let pouze polovina dětí v ČR, obézních je až 15 procent z nich. Ministerstvo zdravotnictví představilo nově kampaň Buď Fit 24, která cílí právě na děti s nadváhou ve věku šest až 11 let. Do roční hry s mobilní aplikací jich pod dohledem pediatrů zapojí tisícovku, dostanou fitness náramek. "V české populaci roste podíl obézních dětí, které se nehýbou. Může za to z velké části covid, kdy děti nemohly chodit do školy, sportovat a navštěvovat kroužky," řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Prevence dětské obezity je podle něj důležitá ve chvíli, kdy děti mají jen nadváhu. Podle odborníků může vést k cukrovce, poruchám trávení nebo srdečním nemocem či k poruchám pohlavnímu vývoje.

"Děti s nadváhou jsou ideální cílovou skupinou pro preventivní programy, protože jejich zdravotní stav je stále reverzibilní. U těchto dětí je šance na návrat k normální hmotnosti," popsal autor projektu, dětský kardiolog Petr Jehlička. Zásadní je podle něj zapojení celé rodiny, se kterým počítá i nový projekt. Rodiče, kteří by chtěli svoji rodinu do projektu zapojit, mohou oslovit svého praktického lékaře. Zároveň u zapojených lékařů dostanou chytrý náramek, který monitoruje jejich aktivitu, a vlastní ID číslo do mobilní aplikace. Jeden týden v měsíci pak zaznamenají i jídelníček.

Fiala při interpelacích ve Sněmovně hájil řešení dřívějších důchodů pro lidi ze třetí kategorie

Premiér Petr Fiala (ODS) hájil ve Sněmovně navrhované řešení možného předčasného důchodu pro zaměstnance s rizikovým povoláním v takzvané třetí kategorii. Během čtvrtečních interpelací odmítl tvrzení poslankyně opozičního hnutí SPD Lucie Šafránkové, která tvrdí, že koalice tyto lidi podrazila, když je na poslední chvíli vyřadila z okruhu pracovníků s nárokem na dřívější odchod do standartního důchodu až o pět let. Vládní poslanci pro tyto pracovníky navrhli povinný příspěvek zaměstnavatelů do individuálního spoření na stáří. "Je to spravedlivé, je to proveditelné a bude to lidem, kteří pracují v těžkých podmínkách, skutečně vytvářet možnost odchodu do předčasného důchodu, aniž by byli nějakým způsobem kráceni," řekl Fiala.

Schválená reforma dovoluje bez krácení pobírané částky chodit do penze dříve podle počtu odpracovaných směn lidem z nejrizikovější čtvrté kategorie, tedy asi 12.000 osob. Dalších 108.000 lidí ze třetí kategorie, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi, vládní poslanci z vládní reformní novely při jejím sněmovním schvalování vyškrtli. Fiala zdůraznil, že mezi třetí a čtvrtou kategorií je velký rozdíl a novela to musí zohlednit. "V žádném případě to není podraz a za tím si stojím," oponoval Fiala, který také odmítl vyjádření Šafránkové, že vláda vyškrtnutím třetí kategorie rizika porušila dohodu se sociálními partnery. Fiala poukázal na to, že zaměstnavatelé s původním vládním řešením nesouhlasili.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února

Důvěra v českou ekonomiku klesla v lednu meziměsíčně o 0,3 bodu na 97,4 bodu. V porovnání s prosincem minulého roku se však mírně zvýšil optimismus podnikatelů. Mezi spotřebiteli je ale důvěra na nejnižší úrovni od loňského února, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. I přes druhý meziměsíční pokles v řadě zůstává souhrnný indikátor důvěry výše než před rokem, kdy měl hodnotu 92,7 bodu.

Mezi podnikateli v průmyslu stoupla důvěra oproti prosinci o 4,3 bodu na 93,2 bodu. Ve vybraných odvětvích služeb se naopak o 3,4 bodu snížila, ve stavebnictví klesla o 1,8 bodu a v obchodě o 0,8 bodu. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 3,4 bodu na 97,1 bodu. Po třech měsících tak klesla pod svůj dlouhodobý průměr a zároveň je na nejnižší úrovni od února 2024. "Domácnosti v lednu hůře hodnotily svojí finanční situaci ve srovnání s předchozími 12 měsíci. Zároveň se zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace v Česku," uvedla Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Počasí na sobotu

V sobotu bude oblačno až zataženo, místy i polojasno. Na Moravě se mohou místy objevit i mlhy, včetně těch mrznoucích. Přes den bude ojediněle mrholit nebo slabě pršet a to zejména na severu a severozápadě území. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 5 až 1 °C, při slabším větru spadnou až k -1 °C. Během dne teplota dosáhne 6 až 11 °C. Vítr bude slabý, místy mírný o rychlosti 2 až 6 m/s.

Lékaři z Ostravské univerzity mají detašované pracoviště v Malawi. Viděli stavy, o kterých se u nás jenom píše

Otevřené rány. Děti se musely zaklánět, aby vybalancovaly velké bříško z podvýživy. Taková byla situace v Malawi, když se zde v roce 2012 postavila československá nemocnice. Jak uvedl děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, došlo k výraznému zlepšení. Fakulta se teď stala detašovaným pracoviště nemocnice ve Fanuelu. Na lékaře tu denně čeká přibližně 100 pacientů ze široké spádové oblasti.

Terénní práce s lidmi bez domova se vyplácí. Ubylo hospitalizací i nákladů na zdravotní péči

Terénní práce s lidmi bez domova zmírnila tlak na zdravotnické služby. Snížila počet hospitalizací, návštěv pohotovostí i náklady na zdravotní péči. Ukázala to studie Národního institutu SYRI .

Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.

© 2025, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.

https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram

Odhlásit se