Radio Prague International

Zprávy: Neděle, 24. listopad 2024

Marek Stožický

Stanjura: Systém výsluh u bezpečnostních sborů nefunguje, teď se ale měnit nebude

Systém výsluh příslušníků bezpečnostních sborů by se podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) měl v budoucnu přepracovat, v současném volebním období se to ale podle něj určitě nestane. Současnou verzi systému označil za nešťastnou a uvedl, že preferuje spíše vyšší ohodnocení ve mzdách. Stanjura to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vláda je v současnosti pod palbou kritiky právě kvůli nízkým platům policistů a hasičů, stovky z nich ve čtvrtek protestovaly v Praze.

Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) v příštím roce kromě již slíbených 1500 korun navíc v tarifní složce ještě tisícikorunový stabilizační příspěvek. Platy se mají zvedat o pět procent i v letech 2026 a 2027, příslušníkům podle Rakušana zůstane po tyto roky také stabilizační příspěvek. Podle protestujících příslušníků to však nevyřeší dlouhodobé podfinancování sborů. Stanjura odmítl, že by šlo o porušení proklamací vlády, protože ta nárůst o deset procent neslibovala.

Noční požár v litvínovské chemičce způsobil škodu za desítky milionů, příčina není jistá

Škodu za více než 20 milionů korun způsobil podle předběžných odhadů noční požár v areálu chemičky Orlen Unipetrol v Litvínově. Na místo vyrazilo devět hasičských jednotek, událost se obešla bez zranění. Příčinu požáru hasiči zatím zjišťují. Na místo během následujících dní vyrazí vyšetřovatelé, kteří záležitost vyšetří.  Podle zasahujících jednotek hořela technologie lehkých uhlovodíků. Požár byl nahlášen v sobotu těsně před osmou hodinou večer, poslední plameny byly uhašeny půl hodiny po půlnoci. Vyšetřovatelé zároveň hledají spojitost mezi požárem a náhlým úhynem ryb v nedaleké Bílině.

Skupina Orlen Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů, a to zejména plastů a hnojiv. Součástí skupiny je i síť čerpacích stanic v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, zaměstnává přes 6000 lidí.

Prezident Pavel zahájil návštěvu Austrálie

Český prezident Petr Pavel zahájil návštěvu Austrálie, kam vyrazil v pátek večer. V plánu má setkání s českými krajany. V Austrálii i na Novém Zélandu, kam Pavel odcestuje zhruba za týden, žije aktivní komunita Čechů, která udržuje českou kulturu, jazyk a tradice. Návštěva hlavy státu má být podle prezidentské kanceláře pro tyto krajanské komunity důležitým gestem podpory a zároveň posílením jejich vazby na domovskou zemi.

V rámci návštěvy, která potrvá do 5. prosince bude Pavel jednat s australským i novozélandským předsedou vlády, s generálními guvernérkami obou zemí, s guvernérkou Nového Jižního Walesu či Jižní Austrálie nebo s novozélandskou ministryní obrany.  Na prezidentské úrovni se podobná návštěva koná po téměř 30 letech.

Podzimní potravinová sbírka překonala rekord, vybralo se 640 tun zboží

V podzimním kole potravinové sbírky se během soboty v tuzemských obchodech vybralo na 640 tun zboží. Je to nejvíce za celých jedenáct let existence sbírky a o několik desítek tun více než loni. Lidé darovali 572 tun potravin a 68 tun hygienických potřeb. Do 3. prosince mají lidé ještě šanci darovat zboží skrze nákup na internetu. V sobotu se do sbírky zapojilo 2250 kamenných obchodů a více než 5000 dobrovolníků. Sbírka navíc pokračuje na šesti e-shopech.

"Rok od roku roste nejen počet zapojených prodejen a dobrovolníků mezi zaměstnanci obchodů, ale také objem darovaných potravin a drogerie," řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Potravinové banky mají v každém kraji zhruba 100 partnerských neziskových organizací, které pomoc potřebným rozdělují. Lidé v tísni se mohou obrátit i na sociální odbory radnic. Získat mohou QR kód, se kterým pak ve výdejně balíček vyzvednou. Výdejny fungují na 210 místech v Česku.

Školní inspekce: 80 pct učitelů si stěžuje na nepřipravenost prvňáků

Nedostatečnou připravenost dětí na školní výuku pozoruje u svých žáků téměř 80 procent všech učitelů první tříd na základních školách. Mezi největší problémy patří nedostatečný nácvik pohybů při psaní a kreslení a problémy s pozorností. Vyplývá to ze zprávy České školní inspekce. Rozdíly v připravenosti žáků pak způsobují velké problémy ve výuce. Učitelé prvních tříd podle inspekce očekávají, že žáci budou splňovat určitý standard připravenosti na školu. Školy by podle nich zároveň měly s přirozenými rozdíly v možnostech i výkonech žáků počítat.

Mezi nejvýraznější problémy patří potíže s nácvikem pohybů při psaní či kreslení, takzvanou grafomotorikou, a se soustředěním. Často učitelé pozorují také problémy s řečí a výslovností. Podle inspekce se v 93 procentech základních škol nachází alespoň jedno dítě, které je v péči logopeda. V Česku je podle statistik ministerstva školství téměř 4300 základních škol. Podle inspekce je důležité, aby mateřské školy získávaly od ZŠ zpětnou vazbu a následně se rozvoji potřebných dovedností a schopností, které budoucím žákům usnadní zahájení povinné školní docházky, věnovaly.

Kafkův rukopis se vydražil za v přepočtu 7,2 milionu Kč

Dopis spisovatele Franze Kafka a rukopis jednoho z jeho děl se v sobotu v Hamburku vydražily za 286.000 eur (7,2 milionu korun). Získal je soukromý sběratel z Německa. Od úmrtí Kafky letos uplynulo 100 let. Na aukci se dražil manuskript povídky První utrpení společně s třístránkovým dopisem z roku 1922, který Kafka adresoval spoluvydavateli uměleckého časopisu Genius Hansi Mardersteigovi.

V pondělí se bude v aukčním domě Ketterer dražit vedle 430 cenných knih z různých období i první knižní vydání s původním přebalem Kafkova díla Proměna, jehož odhadovaná cena se pohybuje kolem 2500 eur (asi 63.000 korun).

Šímův obraz Země se na aukci prodal za téměř 60,5 milionu

Obraz Josefa Šímy Země se v neděli v Praze na Žofíně vydražil za 60,48 milionu korun včetně aukční přirážky. Jedná se o světový aukční rekord tohoto autora. Monumentální dílo z roku 1960 se zařadilo mezi deset nejdráž prodaných obrazů na aukcích v Česku. Olej Země je největším obrazem, který Šíma (1891-1971) namaloval. Do aukce šel s vyvolávací cenou deset milionů korun. Nakonec se jeho cena dostala na 50,4 milionu korun bez započtení aukční přirážky.

Dominantní část plátna zaujímá rozsáhlá béžová plocha evokující písečnou či kamenitou krajinu, která plynule přechází do modravého nebe. Tato barevná harmonie vytváří dojem éterického, snového prostoru, v němž se hmota a prázdnota vzájemně prolínají ve snaze dosáhnout jednoty. Nejdražším v aukci prodaným obrazem v Česku je olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí). Letos v dubnu se prodala v aukční síni Adolf Loos Apartment and Gallery za 126,5 milionu korun.

Počasí na pondělí

V pondělí bude jasno až polojasno. Ojediněle a to především na Moravě může přes den oblačnosti přibývat. Později k večeru bude už oblačno na většině území a objevit se může i déšť. Noční teploty se budou pohybovat mezi +3 až -2 °C, přes den teploměry naměří mezi 4 až 9 °C. Vítr bude mírný o rychlosti 3 až 7 m/s.

Hudební cesta Beáty Hlavenkové: Od klavíru k filmovým melodiím

Beáta Hlavenková je česká hudební skladatelka a pedagožka. Její záběr je ale mnohem větší. Hraje na klavír, skládá hudbu jak pro film, tak pro děti a zároveň vyučuje kompozici na New York University v Praze. Za svou práci zaslouženě získala už několik Cen Anděl a to hned v několika kategoriích.

Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.

© 2024, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.

https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram

Odhlásit se