Reception for Souvenirs Kom og oplev den dansk-tyrkiske kunstner Deniz Eroglu i hans unikke værk Souvenirs, som udfolder sig midt i Ishøj By Center. Værket, der er udformet som en souvenirbutik, tager afsæt i Eroglus egen familiehistorie og kan ses som en homage til Ishøj og dens borgere.
Nyd et glas bobler og et performativt foredrag med kunstneren torsdag den 16. juni kl. 17-19 i Souvenirs i Ishøj By Center. Tilmelding nødvendig via ARKEN WEBSHOP.
Læs mere |
|
Oplev sommerudstillingen Grundstof En overdimensioneret mønt, der stikker op af strandengen, forunderlige sandstensskulpturer og et tidevandsur i lagunen. Gå på opdagelse i ARKENs udendørs sommerudstilling Grundstof, hvor værker af de to billedkunstnere Silas Inoue og Nina Nowak inviterer dig ind i højaktuelle fortællinger om naturens ressourcer.
Læs mere |
|
|
Brunch for store og små Vidste du at ARKEN CAFÉ også tilbyder en børneversion af deres lækre weekendbrunch? Foruden den klassiske brunch til 149 kr., der også kommer i en vegetarisk version (vist her), kan børn under 12 år få en særlig børnebrunch til 79 kr. med æg, bacon, yoghurt, granola, sirup, skinke, marmelade, pandekage og frisk frugt.
Caféen serverer brunch lørdag, søndag og helligdage samt uge 7 og 8 mellem kl. 11 og 13.
Der er gratis entré til ARKEN CAFÉ.
Læs mere |
|
|
Få 30 % rabat på DAC Oplev Dansk Arkitektur Centers nyåbnede og anmelderroste udstilling Kvinder skaber rum og få 30 % rabat på entréen. Vis blot din entrébillet fra ARKEN eller dit KLUB ARKEN-kort i billetsalget hos DAC for at opnå de 30 % rabat. Billetsamarbejdet gælder til og med den 14. august 2022.
Læs mere |
|
|
Design-lækkerier i ARKEN SHOP Sommer er lig med solskin, nye tendenser, farver og inspiration til boligen og klædeskabet. Tank op til en skøn sommer i ARKENs populære butik, hvor du også kan finde lige præcis den originale gave til værtinden, brudeparret eller venindens runde fødselsdag.
Entré til museet er ikke nødvendig for at handle i ARKEN SHOP. |
|
|
Sommerbilledskole for børn Kan dit barn eller barnebarn lide at udfolde sig kreativt? I første og sidste uge i skolernes sommerferie inviterer vi de 8 til 12-årige til en fire dages sommerbilledskole med kunst, leg og kreativitet i højsædet. Aktiviteterne vil foregå både i udstillingerne, i skulpturparken og i museets værksted KREATIV. I år er det med inspiration fra udstillingerne Else Alfelt og Grundstof. Der er sommerbilledskole tirsdag-fredag kl. 10-14 i uge 26 og 31.
Læs mere |
|
|
Foredrag: Universer af glas På rejser til Italien og Grækenland blev Else Alfelt inspireret til at arbejde med mosaikker. Hun modtog et stort legat fra Guggenheim, som hun indkøbte glas-mosaiksten for. Stenene huggede hun ud i hånden. Gennem sit virke havde Else Alfelt flere offentlige udsmykningsopgaver – hun skabte bl.a. en stor mosaik til Rungsted Skole.
Lyt med når assistent på Else Alfelt-udstillingen Simone Cecilie Pedersen fortæller om Else Alfelts glasmosaikker; fra hendes teknik til mosaikkens evne til at skabe nærvær. Det sker onsdag den 24. august kl. 17.30-18. Gratis for gæster med entré til museet, men tilmelding nødvendig via arken.dk/kalender
Læs mere |
|
|
|
| |
|