V Česku začíná růst počet nově nakažených. A roste také reprodukční číslo, tedy údaj, který informuje o průměrném počtu lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného. Aktuálně je na hodnotě 1,2, to je nejvíc od konce února. Počty nových případů koronaviru začaly v mezitýdenním srovnání výrazněji stoupat v tomto týdnu. V pondělí testy odhalily o třetinu víc případů než před týdnem, v úterý pak téměř o polovinu, stejně jako ve středu. Od loňského začátku epidemie se koronavirus potvrdil u 1 667 435 lidí, přes 98 procent z nich se vyléčilo a 30 304 s potvrzeným onemocněním covid-19 zemřelo. V nemocnicích je nyní s covidem 59 lidí, zhruba o dvacítku méně než před týdnem. Ve vážném stavu bylo ve středu 11 pacientů, stejně jako před týdnem.
Z hlediska takzvaného incidenčního čísla, tedy počtu potvrzených případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, je na tom už několik dní nejhůře Praha.
K očkování proti nemoci covid-19 se mohou od 1. července registrovat i děti ve věku 12 až 15 let. Těch je v Česku podle dat Českého statistického úřadu zhruba 456 a půl tisíce. Vakcíny budou moci očkovací centra podávat hned. Na očkování bude muset dítě doprovodit alespoň jeden zákonný zástupce. Děti budou očkovány vakcínou firem Pfizer a BioNTech.
Očkování proti covidu-19 začalo v Česku na konci loňského prosince. Zatím bylo podáno 8,12 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je zhruba 3,19 milionu lidí. U většiny podávaných vakcín jsou totiž pro plné naočkování potřeba dvě dávky.
Schodek státního rozpočtu ke konci června stoupl na víc než 265 miliard korun. V květnu to bylo 255 miliard. O nejhorším červnovém výsledku od vzniku České republiky informovalo ministerstvo financí. Podle něj je příčinou propadu hospodaření hlavně snížení daňových výnosů kvůli protiepidemickým opatřením nebo výdaje na státní podporu pro zasažené sektory a sociální i zdravotní systém. Na celý letošní rok je schválený schodek státního rozpočtu ve výši 500 miliard korun. Loni, kdy byl výsledek ovlivněn dopady pandemie, skončil státní rozpočet ve schodku 367,4 miliardy korun. Na příští rok MF navrhuje schodek 390 miliard korun.
Obyvatelé českých obcí postižených pokračující těžbou v polském hnědouhelném dolu Turów žádají Evropskou komisi o aktivní účast na vyjednávání české strany s Polskem. Sousedský spolek Uhelná odeslal dopis s touto žádostí evropskému komisaři Virginijusi Sinkevičiusovi. Spolek o tom informoval v tiskové zprávě.
Česká republika a Polsko už druhý týden jednají o mezivládní dohodě, která by měla minimalizovat dopady těžby na české území a zajistit kompenzace případných škod. Polsko chce důl u česko-polské hranice rozšířit, prohloubit a zároveň tam prodloužit těžbu až do roku 2044. To se nelíbí obyvatelům příhraničních oblastí Česka a Německa, kteří se obávají většího hluku, prašnosti a ztráty vody. Soudní dvůr Evropské unie v květnu na českou žádost nařídil zastavení těžby v dole Turów. Polsko to ale odmítá, protože uhlí z dolu je důležité pro tamní energetiku.
Všechny Češky si budou moci nechat úředně zapsat své příjmení v mužském tvaru. Senát to schválil v úpravě zákona o matrikách, která je součástí soubor novel souvisejících s novým zákonem o občanských průkazech. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Možnost žádat o oficiální uvádění příjmení bez přípony -ová mají nyní jen cizinky, české občanky s trvalým pobytem v cizině nebo ženy, jejichž manžel je cizinec. Stejnou možnost nepřechylování svého příjmení mají i české občanky, které mají jinou než českou národnost. Sněmovna na návrh někdejší ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) tyto podmínky zrušila. Kritici návrhu označovali změnu za přílepek. Senátor Michael Canov (SLK) uvedl, že návrh je genderově nevyvážený, neboť mužům nedovoluje zvolit si příjmení v ženské podobě, což je podle senátora "zjevně nespravedlivé". Místopředseda Senátu a učitel češtiny Jiří Růžička z klubu Starostů poukázal na to, že příjmení v ženském tvaru mají svou informační hodnotu.
Lidé budou pravděpodobně už letos dostávat občanské průkazy s čipy, na nichž budou jejich otisky prstů. Počítá s tím nový zákon o občanských průkazech, který schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Norma nabude účinnosti 2. srpna v souladu s nařízením Evropského parlamentu. Podle něj součástí občanských průkazů bude muset být i strojově čitelná část, aby doklady splňovaly minimální bezpečnostní normy v podobě, jak je stanoví Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). U lidí starších 15 let budou mít občanské průkazy stejnou platnost jako dosud, tedy deset let. Děti mladší šesti let, které nyní mohou dostat občanský průkaz s platností na dva roky, budou moci dostat průkaz s pětiletou platností. To je nyní možné zatím jen u dětí od šesti do 15 let věku. Průkazy, které budou vydány lidem nad 70 let, budou mít platnost 35 let.
Do osvětové kampaně Není zvěř jako zvěř 2021, která má omezit znečišťování přírody, se letos zapojí všechny české národní parky. Kampaň, kterou původně předloni spustil Krkonošský národní park (KRNAP), upozorňuje na to, že co si lidé do lesa přinesou, mají také odnést. Mluvčí KRNAP Radek Drahný o rozšíření kampaně informoval v tiskové zprávě. Na osvětové akci s parky spolupracuje ministerstvo životního prostředí. "Základ kampaně bude ležet v komunikaci na sociálních sítích, a to i díky možnosti komunikovat spontánní edukační a informační obsah zábavnou formou. Dalšími dílky informační kampaně budou kontaktní akce v krajských městech i ve spádové oblasti českých národních parků, mediální PR a online reklama," uvedl Drahný. Kampaň, jejíž nová etapa začne v průběhu července, k upozornění na problém odpadu v přírodě využívá pojmenování odpadků názvy inspirovanými faunou i flórou. Ve vizuálu tak například pracuje s "nedopalkem smrdutým", "zátkovcem pivenkou" nebo "lahvoněm skleněncem". Podle zástupců KRNAP netvoří nevhodně se chovající návštěvníci parků vysoký podíl, v absolutních počtech však jde o velké množství lidí. Ačkoliv se každoročně konají akce, při nichž lidé odpadky sbírají, chtějí posílit prevenci vzniku odpadu.
Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červnu dále zlepšovaly, index PMI stoupl na 62,7 bodu z květnových 61,8 bodu. Zlepšení bylo nejsilnější od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Ke zvýšení hlavního indexu přispělo rekordní zhoršení výkonu dodavatelů, které by za běžných okolností znamenalo robustní běh provozu, ale nyní ve skutečnosti odráží nedostatečnost zásobovacího řetězce a prodlevy v dodávkách.
Ceny pohonných hmot v Česku dál stoupají. Benzin Natural 95 i nafta v minulém týdnu shodně zdražily o 31 haléřů. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Litr benzinu stál průměrně 32 korun a 85 haléřů a je tak nejdražší od srpna 2019. Za litr nafty řidiči zaplatili 30 korun a 82 haléřů. Nejlevnější paliva jsou u čerpacích stanic v Ústeckém kraji, naopak nejvíc zaplatí lidé v Praze.
Čeští příznivci se nakonec na sobotní čtvrtfinálový zápas fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy proti Dánsku v Baku speciálním letadlem z Prahy nevypraví. Podle fanklubu národního týmu se nenašel dostatečný počet závazných uchazečů o cestu do ázerbájdžánské metropole, byť předběžných zájemců byly zhruba tři stovky. Cesta na utkání do Baku z Prahy je pro fanoušky velmi komplikovaná. Do ázerbájdžánské metropole, vzdálené tři tisíce kilometrů, z Česka nelétá přímý spoj, v zemi navíc platí přísnější opatření proti koronaviru. Jeden z fanoušků se proto rozhodl zařídit letecký spoj, který by do Baku dovezl české příznivce. Ještě ve středu večer se zdálo, že bude moci být vypraven, nakonec ale z plánované cesty na poslední chvíli kvůli nedostatečné obsazenosti sešlo.
Zataženo až oblačno, zpočátku místy déšť, během dne místy přeháňky a ojediněle bouřky. Večer ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C.
Na hrad v Lipnici nad Sázavou se po šesti stech letech vrátila, alespoň na výstavu, Lipnická bible. Rukopis, který vznikal v době Husitských válek právě na Lipnici, zapůjčilo do Česka Muzeum bible ve Washingtonu.
Zkoumal účinky LSD na lidskou psychiku, vyvinul metodu holotropního dýchání. Americký psychiatr českého původu Stanislav Grof slaví 90. narozeniny.
Otestujte své znalosti o České republice!
Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.
© 2021, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.
https://cesky.radio.cz, e-mail: cr@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram