Radio Prague International

Zprávy: Čtvrtek, 2. leden 2025

České jaderné elektrárny loni vyrobily méně elektřiny než v roce 2023, letos plánují produkci zvýšit

Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany vyrobily loni míň elektřiny než o rok dřív. Konkrétně vyprodukovaly 29,7 terawatthodin, což je o sedm desetin terawatthodin míň než v roce 2023. Informoval o tom mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž. V letošním roce plánují české jaderné elektrárny zvýšit výrobu o víc než 7 procent. K tomu má pomoci vyšší výkon bloků v Dukovanech a také míň odstávek pro výměnu paliva. Jaderné elektrárny Temelín a Dukovany se na produkci elektřiny v české síti podílejí ze zhruba 40 procent.

Slovensko zatím nereagovalo na českou pomoc s přepravou plynu

Slovensko zatím nereagovalo na českou nabídku využití přepravních kapacit plynu, která přišla po zastavení tranzitu přes Ukrajinu. Česká infrastruktura je podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Marka Vošahlíka plně připravena okamžitě zahájit přepravu plynu bez nutnosti dalších úprav. Podle ředitele strategie a mezinárodní spolupráce v energetice ministerstva Petra Binhacka jsou tuzemské kapacity státní společnosti Net4Gas dostupné. Po ukončení tranzitu ruského plynu podle něj nenastaly žádné větší problémy. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) na konci loňského roku prostřednictvím dopisu slovenské místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Denise Sakové nabídl Slovensku tuzemské přepravní a zásobníkové kapacity plynu. Učinil tak v reakci na zastavení tranzitu plynu na Slovensko přes Ukrajinu. Nabídka platí pro nadcházející jaro i dlouhodobější období. "V tuto chvíli nemáme ze strany Slovenska na nabídku reakci," uvedl Vošahlík. V případě, že Slovensko zájem projeví, je podle ministerstva tuzemská plynárenská infrastruktura, kterou má na starosti státní společnost Net4Gas, připravena zahájit přepravu plynu na východ okamžitě bez nutnosti dalších úprav.

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a do Moldavska od nového roku. Dohoda o tranzitu plynu s Ruskem vypršela a Ukrajina ji kvůli válce nechce prodloužit.

Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v prosinci opět zhoršily

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se v prosinci opět zhoršily. A to nejrychleji za pět měsíců. Oslabení zpracovatelského průmyslu tak pokračuje nepřetržitě od června 2022. Vyplývá to z indexu nákupních manažerů, který zpracovává společnost S&P Global. S propadem výroby souvisí také méně nových zakázek pro české firmy. Cenové tlaky ve zpracovatelském průmyslu naopak opět zmírňují. A zrychluje pokles zaměstnanosti, a to i přes silnější důvěru firem v ekonomických výhledech.

Nafta i benzin za uplynulý týden zlevnily o několik haléřů

Pohonné hmoty v Česku mírně zlevňují. Cena litru nejprodávanějšího benzinu Natural 95 za týden klesla o 6 haléřů na průměrných 35 korun a 61 haléřů. Vyplývá to z dat společnosti CCS. Jeden litr nafty teď řidiči tankují v průměru za 34 korun a 79 haléřů, to je o 7 haléřů méně než před týdnem. Nejlevnější benzin je aktuálně v Ústeckém kraji, nafta pak ve Zlínském. Nejdražší paliva jsou v Praze.

Lidé mohou nově žádat o podporu v nezaměstnanosti i elektronicky

Úřad práce digitalizoval část své agendy, lidé nově mohou žádat online třeba o podporu v nezaměstnanosti. Zároveň se můžou online přihlásit i do evidence uchazečů o zaměstnání. Úřad práce od nového roku digitalizoval část svojí agendy. Zájemci se do portálu s názvem Jenda můžou přihlásit například přes eObčanku nebo bankovní identitu. Podle generálního ředitele Úřadu práce Daniela Krištofa to už udělaly stovky Čechů. Možnost vyřídit žádosti fyzicky na pobočkách Úřadu práce ale lidem dál zůstává.

Ministerstvo: Všechny děti ze zrušených kojeneckých ústavů mají zajištěnou péči

Všechny děti z takzvaných kojeneckých ústavů, které přestaly na konci roku fungovat, mají zajištěnou péči. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí. Dvě pětiny dětí se dostaly do rodin. Ostatní přešly do jiných domovů nebo zůstaly v přeměněném zařízení. Dosavadní kojenecké ústavy se transformovaly na dětské azylové domy, stacionáře nebo zdravotnická zařízení. Podle ministerstva nebyly dětské domovy pro děti do tří let pro tak malé děti prospěšné. Od letoška tak není možné je do ústavů posílat.  "O všechny děti z bývalých kojeneckých ústavů je postaráno a žádné z nich nezůstalo bez péče. Dětské domovy pro děti do tří let představovaly zařízení, která v drtivé většině případů již neplnila svůj účel. To potvrzují názory odborníků i naše vlastní analýzy," uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je hlavní zajistit, aby děti vyrůstaly v rodinném prostředí.

Kojenecké ústavy už před několika lety zrušil jako první v republice Zlínský kraj, zajistil pěstouny. Přidávaly se další regiony. Podle ministerstva se část zbývajících ústavů přeměnila na zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP), odlehčovací služby či stacionáře. Část požádala o registraci k poskytování dlouhodobé lůžkové péče pacientům. Jedno zařízení bude fungovat jako dětský domov pro starší děti. ČR léta sklízela kritiku domácích organizací i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle Asociace Dítě a rodina bylo Česko v Evropě jednou z posledních zemí, kde bylo možné děti do tří let do zařízení dávat. Podle dřívější vládní strategie se děti do tří let neměly do ústavů posílat už od roku 2014 a děti do sedmi let od roku 2016. Zákaz se podařilo části poslanců do novely o ochraně dětí dostat až v létě 2021 krátce před sněmovními volbami.

V ulicích Prahy se po letošních novoročních oslavách uklidilo téměř 29 tun odpadu

Pracovníci Pražských služeb z ulic po letošních novoročních oslavách odvezli zhruba 29 tun odpadu, méně než před rokem, kdy to bylo 36 tun. ČTK to řekl mluvčí městské firmy Alexandr Komarnický. Úklid zajistilo asi 44 pracovníků ručního čištění a desítky kusů strojní techniky. Uklízecí čety se zaměřily především na úklid Václavského a Staroměstského náměstí a jejich okolí, Královskou cestu, Karlův most, Malostranské náměstí či Nerudovu ulici a Hradčanské náměstí. Úklid podle Komarnického začal na některých místech již hodinu po půlnoci a kompletně byl dokončený kolem 13:00. Velká náměstí jako Staroměstské a Václavské však pracovníci uklidili do 09:00. Odpad skončil v malešické spalovně. "Ve srovnání s loňským 1. lednem byl ten letošní jiný například v tom, že snad nejvíce lidí slavilo a zanechalo po sobě nepořádek na Staroměstském náměstí. Zřejmě kvůli pracím na Václavském náměstí. Jsme rádi, že nesněžilo, to vždy úklid komplikuje," uvedl mluvčí.

Loňský rok byl v Klementinu nejteplejší za 250 let

Loňský rok byl v pražském Klementinu s průměrem 13,3 stupně Celsia nejteplejší od začátku souvislého měření v roce 1775. Proti dosud rekordním letům 2018 a 2023 byl teplejší o půl stupně. Údaje zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V porovnání s průměrem z let 1775 až 2014 bylo loni v Klementinu o 3,7 stupně Celsia tepleji. Odchylka od normálu z let 1991 až 2020 činila plus 0,8 stupně. Za povšimnutí podle klementinských meteorologů stojí to, že z 15 nejteplejších roků za posledních 250 let jich 13 bylo v tomto století a všech 15 po roce 1990. Druhý a třetí nejteplejší rok zaznamenali v centru Prahy v letech 2023 a 2018, kdy průměrná teplota činila shodně 12,8 stupně Celsia. Na čtvrté příčce je rok 2019 s průměrnou teplotou 12,6 stupně, na pátém a šestém místě roky 2014 a 2015 s průměrem 12,5 stupně Celsia. Naopak nejchladněji bylo v Klementinu v roce 1838 a 1871. Celoroční průměr se tehdy dostal jen na 7,2 stupně.

V Klementinu, které je v historickém centru Prahy, počasí sledují nepřetržitě od roku 1775. Ke konci loňského prosince tak záznamy dovršily přesně 250 let. Průměrná roční teplota za celé toto období byla 9,8 stupně, uvedl ČHMÚ. Světová meteorologická organizace (WMO) před několika dny uvedla, že loňský rok se jeví nejteplejším v historii. S podobnou prognózou o něco dříve přišla meteorologická služba Evropské unie Copernicus, podle níž měl rok 2024 namířeno prakticky jistě k označení nejteplejšího roku v historii měření a mohl by se stát prvním rokem s teplotou o více než 1,5 stupně Celsia vyšší než v předindustriálním období.

Návštěvnost Jeseníků po zářijových povodních mají podpořit vouchery pro turisty

Zájemci mohou v Jeseníkách ode dneška získat cenově zvýhodněné poukazy, které mají pomoci nastartovat v záplavami postižené oblasti turistický ruch. Poukazy budou platit ve smluvních ubytovacích zařízeních do konce května. Díky nim budou mít lidé slevu 300 korun za jednu noc na ubytování. Čtyřčlenná rodina tak za týdenní dovolenou může ušetřit přes os tisíc korun. Možnost požádat o voucher spustilo sdružení na svém webu ve čtvrtek kolem deváté ráno a během pár minut obdrželo přes dvě stovky žádostí. Na Olomoucký stejně jako na Moravskoslezský kraj je tímto způsobem vyčleněna podpora deset milionů korun; vouchery tak budou nabízeny do vyčerpání těchto částek. "Pomůže to neskutečně, lidé podle webu nejvíce navštěvují sekce penzionů a chat; těm to pomůže nejvíce - hotelům také, ale ty mají většinou silné zázemí. Je to plošná pomoc v regionu, tito lidé přišli o rezervace v září a říjnu," uvedl předseda Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu Tomáš Rak.

Návštěvnost ZOO Dvůr Králové loni vzrostla o osm procent na nový rekord 730 tisíc lidí

Návštěvnost Safari Parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku loni vzrostla meziročně o 7,9 procenta na nový rekord v novodobé historii zoo 729.767 lidí. Od propadu návštěvnosti v covidovém roce 2020 počet lidí přicházejících do zoo trvale roste, rekordní návštěvy zahrada zaznamenala i v letech 2022 a 2023. ČTK to  řekl mluvčí zoo Michal Šťastný. Zoo patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. V ČR byla předloni osmým nejnavštěvovanějším cílem. Zoo, která se specializuje na Afriku, loni především vykázala velmi úspěšnou letní sezonu. Za červenec a srpen do safari parku zavítalo rekordních 333.000 lidí, meziročně zhruba o pětinu víc. "Loňská úspěšná sezona umožní zoo dál zvýšit finanční soběstačnost a podporovat a rozvíjet ochranářské projekty v Africe," uvedl Šťastný. V roce 2023 si zoo dokázala na svůj provoz vydělat z 84 procent po 78 procentech v roce 2022.

Nominace na Ceny české filmové kritiky vedou Amerikánka a dokument Ještě nejsem, kým chci být

Po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky získaly snímky Amerikánka Viktora Tauše a Ještě nejsem, kým chci být Kláry Tasovské. V trojlístku titulů, které se utkají o hlavní cenu pro nejlepší film uplynulého roku, je doplňují Vlny Jiřího Mádla. Ty mají celkem tři nominace. Trojici nejlepších filmů nově představí projekce následované debatou s tvůrci, které bude tři dny před udílením cen hostit pražské kino Edison Filmhub. Slavnostní ceremoniál bude v sobotu 1. února 2025 v prostoru ARCHA+.

V kategorii Mimo kino, která oceňuje televizní, online a jiné počiny mimo kinodistribuci, se zadařilo krimi seriálu Metoda Markovič: Hojer z produkce Voyo Originál a sériím České televize Smysl pro tumor a Vlastně se nic nestalo.

Zámky Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou opět zahájily prohlídky

Návštěvníci mohou od 2. ledna opět na prohlídky jihočeských zámků Český Krumlov a Hluboká nad Vltavou. Památkové objekty nabízely během adventu speciální program, ale ne běžné prohlídky. V polovině ledna se pak pro návštěvníky otevřou se standardními trasami také zámky v Třeboni na j nebo ve Vimperku. Novináře o tom informovala v tiskové zprávě mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. Běžná návštěvnická sezona na hradech a zámcích začíná 1. dubna a končí v říjnu. O některé památkové objekty je mimořádný zájem, proto si je lidé mohou prohlédnout i v zimních měsících. "Celoroční otevření jihočeských památek dává návštěvníkům možnost objevovat historické skvosty v klidnějších měsících, mimo letní turistický ruch. Zároveň chceme podpořit turismus našeho regionu v okrajových měsících i místní podnikatele," řekla Slabová. Například v Hluboké nad Vltavou mohou zájemci  vidět ukázky ze soukromého života majitelů panství Schwarzenbergů.

Jihočeské hrady a zámky patří mezi nejvyhledávanější v republice. Objekty, které spravuje jihočeský památkový ústav, si letos v hlavní sezoně od dubna do konce října prohlédlo 713.293 lidí. Nejvíce jich bylo v Českém Krumlově, kam dorazilo 215.717 návštěvníků.

Počasí na pátek

Proměnlivá oblačnost, zejména na horách místy sněhové přeháňky, večer od severu přechodně sněhové přeháňky četnější a lokálně intenzivnější. Nejvyšší teploty -1 až +3 °C.

Tříkrálová sbírka letos slaví čtvrt století. Zapojí se 80 tisíc koledníků a má i nový song

Do ulic českých měst a obcí už po pětadvacáté vyrazili dobrovolníci a dobrovolnice. První lednový den totiž oficiálně začala tradiční Tříkrálová sbírka, kterou pořádá Charita ČR. Desetitisíce dobrovolníků předávají radost a požehnání do nového roku 2025 a do kasičky vybírají peníze na pomoc potřebným. V loňském roce Tříkrálová sbírka vynesla téměř 176 milionů korun, což bylo nejvíc v její historii.

Do Antarktidy letos jedou dvě výpravy. Zřejmě se tu nepotkají

Celkem 22 členů, sedm žen a 15 mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří 14 lidí, se vydala na cestu už na Nový rok, druhá odjede 11. ledna. V Antarktidě se pravděpodobně vůbec nepotkají.

Tento e-mail je zasílán automaticky dle Vašeho nastavení odběru zpráv Radio Prague International.
Své nastavení můžete změnit zde.

© 2025, Radio Prague International - vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, všechna práva vyhrazena.

https://cesky.radio.cz, e-mail: cesky@radio.cz, Facebook, Youtube, Instagram

Odhlásit se